22 Март, 2018
0.0554

Ова се најмоќните пасоши во светот: На кое место е рангирана Македонија?

Објавено во: Стил 13 Септември, 2017

Патувањата никогаш не биле подостапни, но без пасош и понатаму нема да стигнете многу далеку. Едните вредат повеќе од другите, а со пасош на одредени земји ќе имате многу повеќе поволности.

Магазинот „Бизнис инсајдер“ направи листа од најмоќните светски пасоши како би проценил кои земји се најценети во светот и кои се „слободни“.

На пример, земјите на чии државјани не им требаат визи имаат повисоко ниво на слобода од оние чии граѓани можат без виза да посетат само одреден број земји.

Еве ја и листата најмоќни пасоши, а некои земји делат ист квалитет на националниот индекс, односно имаат подеднакво моќен пасош.


14. Грција

13. Јужна Кореја

12. Нов Зеланд

11. Ирска

10. Португалија, Швајцарија

9. Австрија, Луксембург

8. Норвешка

7. САД

6. Сингапур, Јапонија, Данска, Норвешка, Белгија

5. Велика Британија

4. Франција, Италија, Шпанија

3. Финска

2. Шведска

1. Германија

Македонија на оваа листа се најде на 40 место, односно заедно со Кирибати и Руската Федерација имаме иста моќност на пасоши.

Можеби ќе ве интересира

Сузана Стојановска: Родителите на децата со Даунов синдром се снаоѓаат кој како знае

Сузана Стојановска: Родителите на децата со Даунов синдром се снаоѓаат кој како знае

Љубовната приказна на Светлана и Мики Црнокрак и познати македонски двојки

Љубовната приказна на Светлана и Мики Црнокрак и познати македонски двојки

ИНТЕРВЈУ- РИСИМА РИСИМКИН: Судбината на танцовите уметници е да се борат за опстанок

ИНТЕРВЈУ- РИСИМА РИСИМКИН: Судбината на танцовите уметници е да се борат за опстанок

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

Легендарниот Ринго Стар стана витез

Легендарниот Ринго Стар стана витез

ИНТЕРВЈУ- СВЕТА БОГОВА-ЈОВАНОВСКА: Јавно и гласно зборуваме за проблемите во нашиот свет

ИНТЕРВЈУ- СВЕТА БОГОВА-ЈОВАНОВСКА: Јавно и гласно зборуваме за проблемите во нашиот свет

ЈОВАНА ЗУКА: Не постои уметност без бизнис

ЈОВАНА ЗУКА: Не постои уметност без бизнис

Младата балерина Стефанија Гаштарска: Чувството да се игра на сцената на Бољшој е неописливо

Младата балерина Стефанија Гаштарска: Чувството да се игра на сцената на Бољшој е неописливо