11 Август, 2020
0.0164

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Објавено во: Економија 03 Јули, 2020

Њујорк, Хонг Конг и  Сан Франциско се градови со најмногу милијардери. 

Прв на листата е Њујорк, кој е единствениот град во светот – дом на повеќе од 100 милијардери. Денес тие се веќе 113, или 8 повеќе од една година претходно. 

Зад него е Хонг Конг, каде има 96 милијардери. Таму 9 нови лица се најдоа на ранг-листа на милијардерите или се преселиле во градот.

Третото место е резервирано за Сан Франциско со 77 милијардери, или два повеќе од пред една година. Градот е присутен на рангирањето од 2016 година.

Вкупниот број на милијардери во светот на крајот на 2019 година веќе изнесуваше 2.825 луѓе, што е за 8,5% повеќе од една година претходно, според годишното истражување за најбогатите на планетата направено од „Wealth-X“.

Сите 2.825 топ-богати луѓе денес имаат 9,4 трилиони долари, што е за 10,4 отсто повеќе во однос на лани. 

Можеби ќе ве интересира

Eве што ви следува ако останете без работа

Eве што ви следува ако останете без работа

Франкот паѓа, а доларот зема замав

Франкот паѓа, а доларот зема замав

Бислимовски: Со покачувањето на цената на струјата МЕПСО, ЕВН и ЕСМ ќе бидат на „позитивна нула“

Бислимовски: Со покачувањето на цената на струјата МЕПСО, ЕВН и ЕСМ ќе бидат на „позитивна нула“

Каква инфузија против „корона вирус“ прими „Македонијатурист“?

Каква инфузија против „корона вирус“ прими „Македонијатурист“?

ЕКСПЕРТИ: ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ НЕМА ДА ОДГОВАРААТ КРИВИЧНО, НИТУ ЌЕ ДОЗНАЕМЕ КОИ СЕ - еве кои се причините

ЕКСПЕРТИ: ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ НЕМА ДА ОДГОВАРААТ КРИВИЧНО, НИТУ ЌЕ ДОЗНАЕМЕ КОИ СЕ - еве кои се причините

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на УЈП, ниту Мартин Костовски на Службен весник

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на УЈП, ниту Мартин Костовски на Службен весник

Не е само златото, ќе поскапува и среброто

Не е само златото, ќе поскапува и среброто

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати