17 Октомври, 2021
0.0294

ОВА ВАЖИ 30 ДЕНА: Хрватска ги замрзнува цените на горивата

Објавено во: Економија 14 Октомври, 2021

Хрватска ги ограничи цените на горивата и тоа ќе трае 30 дена. 

Владата донесе одлука за ограничување.  Трговците со нафтени производи во наредните 30 дена  можат да продаваат бензин за максимум 11,10 куни за литар (1,48 евро), а дизел по 11 куни (1,47 евро). Максималните малопродажни цени (со ДДВ и акциза) за  бензини „еуросупер БС 95“, „еуросупер БС 98“ и „еуросупер БС 100“ изнесуваат 11,10 куни за литар. За „еуродизел БС“ е утврдена максимална цена од 11 куни за литар. Цените на нафтата и нафтените деривати во  Хрватска се одредуваат слободно, но поради заштита на потрошувачите, регулирање на пазарот или други оправдани причини, Владата може, со декрет – декрет, да пропише највисоко ниво на малопродажни цени за одредени нафтени производи, за непрекинат период до 3 месеци. Во светот расте цената на нафтата. Таа надмина 80 долари за барел. Можно е да достигне трицифрена бројка. 

Можеби ќе ве интересира

Пластични кеси: Ќе чинат 15 денари, но дали навистина ќе бидат биоразградливи?

Пластични кеси: Ќе чинат 15 денари, но дали навистина ќе бидат биоразградливи?

Работници организираат протест во „Бучим“ по смртта на двајцата алпинисти

Работници организираат протест во „Бучим“ по смртта на двајцата алпинисти

На „Синцеритас“ му тргна на берзата, производителот на медицински канабис издаде втора емисија на акции

На „Синцеритас“ му тргна на берзата, производителот на медицински канабис издаде втора емисија на акции

Макрадули потврди дека вработените во пошти добиле плата

Макрадули потврди дека вработените во пошти добиле плата

Вредноста на биткоинот се искачи до рекордни 60.000 долари

Вредноста на биткоинот се искачи до рекордни 60.000 долари

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ПОШТА НА ПРОТЕСТ: Плати нема, друштвото е во финансиска криза

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ПОШТА НА ПРОТЕСТ: Плати нема, друштвото е во финансиска криза

ДЕСПОТОВСКИ ОД САМИТОТ: Повеќе не сакаме инвеститори чија цел е ефтина работна сила

ДЕСПОТОВСКИ ОД САМИТОТ: Повеќе не сакаме инвеститори чија цел е ефтина работна сила

Семеен дом осигуран со 3,2 милиони евра, највисоката осигурена сума за имот на физичко лице

Семеен дом осигуран со 3,2 милиони евра, највисоката осигурена сума за имот на физичко лице

Заев во посета на ТЕЦ Осломеј: Шампиони во регионот во раст на обновливи извори

Заев во посета на ТЕЦ Осломеј: Шампиони во регионот во раст на обновливи извори