21 Септември, 2020
0.0239

Оваа фабрика беше гордост на Југославија: Сега се во стечај и го продаваат целиот имот

Објавено во: Балкан 30 Август, 2019

Индустрија мотор Раковиќ (ИМР) во стечај, чија проценета вредност е 2,9 милијарди динари, е понудена повторно на продажба.

Најважниот имот на ИМР е деловен комплекс во белградската општина Раковица каде во кругот на фабраиката се наоѓаат 47 објекти, покрај останатите седум поврзани хали со 15 објекти и седум магацини и складишта на вкупно 75 илјади метри квадратни.

Имотот на ИМР се и хотел за самци и управната зграда во Раковици, но и одделен производен комплекс во златиборското село Шливовица, односно комплексот на локацијата Љубиш.

Со ИМР се продава и сопствеништвото над Институтот ИМР во Раковица,

Депозитот за учество во продажба е 586 милиони динари а понуди може да се достават до 30 септември кога ќе бидат и отворени.

Можеби ќе ве интересира

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели