19 Февруари, 2019
0.3066
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Оваа земја е број еден по обновливи извори на енергија

Објавено во: Свет 08 Февруари, 2019

Австралија воведува обновливи извори на енергија побрзо од Кина, САД и ЕУ.

Таа би можела пет години пред рокот да ги исполни обврските од Парискиот договор за климата, покажа истражувањето на Australian National University.

Австралија е на пат да достигне 50 проценти електричната енергија од обновливи извори во 2024 и 100 отсто до 2032 година.

Според објавените резултати од истражувањето, државата воведува обновливи извори на енергија по глава на жител побрзо од која било друга земја, вклучувајќи ги и Кина, Јапонија, САД и Европската Унија.

Овој тренд би овозможил Австралија да ги исполни своите цели за намалување на емисијата на стакленички гасови веќе во 2025 наместо до 2030 година.

„Инсталацијата на обновливи извори на енергија во Австралија се забрза во текот на минатата година во однос на другите големи економии и очекуваме овој тренд да продолжи годинава и следната“, вели професорот Ендрју Блејкерес, предводник на истражувањето од АНУ.

Австралија отворила неколку големи паркови со ветерници и соларни електрани во текот на изминатата година, а брзо се зголемува и инсталацијата на соларни панели на покривите од домовите.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен