16 Октомври, 2018
0.2991
    ALK 7973.63    0.52%     CEVI 1000    0%     FERS 59002    -1.66%     GRNT 796.82    0.74%     KMB 5000    0.05%     KVAS 14056    3%     MABI 1000    0%     MPT 45000.74    -0.65%     MZPU 607    0%     OHB 6289.72    0.1%     OKTA 4527    0.46%     PKB 14000    0%     STB 1100    0.63%     STIL 127    -2.31%     TNB 13999.95    0%     TPLF 771.58    -7.6%     TTK 1151.39    2.73%     USJE 23000    0%

Оваа земја од регионот плаче за сезонци-шанса за море и работа

Објавено во: Финансии 12 Јуни, 2018

Сплитиските угостители се соочуваат со голем недостиг на работна сила, јавија медиумите од Хрватска.

Проблемот кој постои подолг период ги мачи сопствениците на угостителски објекти бидејќи се потешко се наоѓаат келнери, готвачи и продавачи .

Сезоната е во полн ек, и токму тоа е најголем проблем кој ги мачи сплитските работодавци кои незнаат дали проблемот е во тоа што нема работна сила на домашен пазар , или не сакаат да работат, или можеби повеќето од нив се снашле и одлучиле претстојните неколку летни месеци да ги „истуркаат“ и да се иселат од градот.

- Итно ни се потребни четвори работнички, по две во секоја смена. Ако сте заинтересирани, што се однесува до нас, можете да започнете со работа веднаш во утринските часови. Работното време е од 9 до 15:30, односно од 9 до 16: 30. Имаме и смена од девет и пол до полноќ, од 15:30 до 23:00 и од 16:30 до еден часот. Се менуваме по смени. Платата е четири илјади куни плус за ноќна работа и работа за време на празници“ - стои во дел од огласите пишуваат хрватските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

Златко Марин: Нема да го обештетиме профитот, но земјиштето, комуналиите и проектот - да

Златко Марин: Нема да го обештетиме профитот, но земјиштето, комуналиите и проектот - да

УЈП „растури“ кај данокот на добивка

УЈП „растури“ кај данокот на добивка

Село направило добар бизнис план и денес живее одлично

Село направило добар бизнис план и денес живее одлично

ШТО СЕ СЛУЧИ: Надминат годишниот рекорд на берзата на цел квартал до крајот

ШТО СЕ СЛУЧИ: Надминат годишниот рекорд на берзата на цел квартал до крајот

Словенија ем со дивиденда, ем пари од продажба на НЛБ

Словенија ем со дивиденда, ем пари од продажба на НЛБ

НЛБ банка понудена на продажба до крајот на годината

НЛБ банка понудена на продажба до крајот на годината

КОЈ ПРЕПОРАЧА ДОБАР РАБОТНИК ДОБИВА 1300 ЕВРА ВО КЕШ: Хрватска фирма во потрага по работници

КОЈ ПРЕПОРАЧА ДОБАР РАБОТНИК ДОБИВА 1300 ЕВРА ВО КЕШ: Хрватска фирма во потрага по работници

РЕБАЛАНС: Повеќе пари за општините, капиталните трошоци одат надолу

РЕБАЛАНС: Повеќе пари за општините, капиталните трошоци одат надолу

Нема да има гонење за Груевски, Георгиевски и Ѓорчев за „Македонски пошти“.

Нема да има гонење за Груевски, Георгиевски и Ѓорчев за „Македонски пошти“.