18 Август, 2018
0.3127
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Оваа земја од регионот плаче за сезонци-шанса за море и работа

Објавено во: Финансии 12 Јуни, 2018

Сплитиските угостители се соочуваат со голем недостиг на работна сила, јавија медиумите од Хрватска.

Проблемот кој постои подолг период ги мачи сопствениците на угостителски објекти бидејќи се потешко се наоѓаат келнери, готвачи и продавачи .

Сезоната е во полн ек, и токму тоа е најголем проблем кој ги мачи сплитските работодавци кои незнаат дали проблемот е во тоа што нема работна сила на домашен пазар , или не сакаат да работат, или можеби повеќето од нив се снашле и одлучиле претстојните неколку летни месеци да ги „истуркаат“ и да се иселат од градот.

- Итно ни се потребни четвори работнички, по две во секоја смена. Ако сте заинтересирани, што се однесува до нас, можете да започнете со работа веднаш во утринските часови. Работното време е од 9 до 15:30, односно од 9 до 16: 30. Имаме и смена од девет и пол до полноќ, од 15:30 до 23:00 и од 16:30 до еден часот. Се менуваме по смени. Платата е четири илјади куни плус за ноќна работа и работа за време на празници“ - стои во дел од огласите пишуваат хрватските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома

УПОРНОСТ БЕЗ КРАЈ: бизнис приказна на жената која од стан без кревет дојде до фирма вредна 4 милијарди долари

УПОРНОСТ БЕЗ КРАЈ: бизнис приказна на жената која од стан без кревет дојде до фирма вредна 4 милијарди долари

Колку пива и сокови продава дневно „Прилепска пиварница“?

Колку пива и сокови продава дневно „Прилепска пиварница“?

Колку просечно чека една фирма за да си го наплати долгот?

Колку просечно чека една фирма за да си го наплати долгот?

АЛАРМАНТНО: Им фалат бравари, заварувачи, градежници

АЛАРМАНТНО: Им фалат бравари, заварувачи, градежници

НАЈСИЛНИ ПРОДАЖБИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ: Како најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари?

НАЈСИЛНИ ПРОДАЖБИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ: Како најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари?