13 Ноември, 2019
0.0227

Марјан Николовски, телевизија Сител

Овие предвремени избори ќе имаат најниско ниво на излезност

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Одлуката за предвремени избори очигледно беше како единствено излезно решение од ова разочарување од ЕУ за Македонија. Тие му доаѓаат како едно бајпасирање на негативниот набој на политичката сцена и како задоволување на политичките страсти. Интересно е што во нив секој влегува со своите калкулации, но и со помислата дека ќе биде победник. Лошо е што до тие избори има 180 дена, шест месеци кои за жал ќе бидат една жестока неформална предизборна кампања. Период во кој ќе има уште многу лидерски средби...

Дали по 12 април, Македонија ќе биде една друга држава? Не! Не очекувам дека овие избори ќе решат нешто, не барем во она што јас сакам да го видам, а тоа е една здрава политичка сцена со нормална политика. Од тој аспект нема да се смени ништо, без разлика кој ќе победи. Тесен резултат може да значи и нова широка влада, но не верувам дека овој пат победникот, барем и со два пратеника не би формирал влада, како што се случи во 2016 година.  Сепак од сегашен аспект е тешко да се предвидуваат резултати, но во едно сум сигурен, мислам дека овие предвремени парламентарни избори ќе бидат со најниско ниво на излезност. Не знам можеби грешам... И да... опозицијата сигурно ќе слави на 1 јануари 2020 година.


Можеби ќе ве интересира

Изградбата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар ќе биде готова во 2020

Изградбата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар ќе биде готова во 2020

ФОКУС НА ДЕНОТ: Макрон немал намера да ни понуди алтернатива за членство, презентиран буџетот за 2020

ФОКУС НА ДЕНОТ: Макрон немал намера да ни понуди алтернатива за членство, презентиран буџетот за 2020

Пендаровски остави копија од книга на Глигоров во библиотека во Париз

Пендаровски остави копија од книга на Глигоров во библиотека во Париз

НА ПОТЕГ УШТЕ ДВЕ ЗЕМЈИ: Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

НА ПОТЕГ УШТЕ ДВЕ ЗЕМЈИ: Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

Земјотрес почувствуван во битолско

Земјотрес почувствуван во битолско

Пронашол бомба во ѕидот на куќата

Пронашол бомба во ѕидот на куќата

Пендаровски по средбата во Париз: Макрон ќе дојде кај нас следната година

Пендаровски по средбата во Париз: Макрон ќе дојде кај нас следната година

Јанковиќ: Дезинформација е дека ќе се распуштат специјалните единици на АРМ

Јанковиќ: Дезинформација е дека ќе се распуштат специјалните единици на АРМ

Малиот Јане сега може да слави, лекот Спинраза дојде во Македонија

Малиот Јане сега може да слави, лекот Спинраза дојде во Македонија