20 Март, 2018
0.0666

Овие земји се највлијателни во светот

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Резултатите за САД се со 24 процентни поени послаби во споредба со минатата година.

Се повеќе луѓе мислат дека САД немаат толку силно позитивно влијание на светската сцена, како претходно,  покажува новото истражување на Ipsos MORI. 

Во анкетата биле вклучени 18.000 лица од 25 земји, но само 40% од нив сметаат дека САД имаат силно или делумно позитивно влијание врз глобалните дела, резимира Statista.

Резултатите на САД се зад оние на Канада, која се смета за добар глобален пример меѓу 81% од испитаниците во светот.

САД се наоѓаат дури и зад Кина, откако резултатот им се намалува за 24 процентни поени во однос на минатогодишното истражување. Ова се должи главно на лидерството на претседателот Доналд Трамп и на зголемениот скептицизам кон неговите политики „Америка на прво место".

Канада, Германија и Франција се сметаат како релативно неутрални. Поради  сагата околу Брегзит,  57% од луѓето сметаат дека Велика Британија и Европската унија имаат позитивно влијание на светската сцена. Израел и Иран, исто така имаат позитивни влијанија односно за 32% и 21% од испитаниците.


Можеби ќе ве интересира

Вооружен маж се забарикадирал во ресторан - има ли заложници?

Вооружен маж се забарикадирал во ресторан - има ли заложници?

(ФОТО) Погледнете како изгледа најоткачениот магичен хотел во светот

(ФОТО) Погледнете како изгледа најоткачениот магичен хотел во светот

Четиринаесет годишно девојче починало од две лименки засладен алкохолен пијалок

Четиринаесет годишно девојче починало од две лименки засладен алкохолен пијалок

ШТО НАПИШАЛА: Министерка поднесе оставка поради објава на Фејсбук

ШТО НАПИШАЛА: Министерка поднесе оставка поради објава на Фејсбук

Руски научник: Кој стои зад труењето на Скрипал и неговата ќерка?

Руски научник: Кој стои зад труењето на Скрипал и неговата ќерка?

Дали Земјата ќе остане без вода?

Дали Земјата ќе остане без вода?

Дали наскоро ќе биде решен трговскиот спор помеѓу САД и ЕУ?

Дали наскоро ќе биде решен трговскиот спор помеѓу САД и ЕУ?

Што вети кинескиот премиер Ли Кечијанг?

Што вети кинескиот премиер Ли Кечијанг?

Зошто француската полиција го приведе Саркози?

Зошто француската полиција го приведе Саркози?