22 Март, 2018
0.0653

Овој политичар сака да биде помоќен од Меркел во Европа

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Иако се сметаше за пион на германската канцеларка, Ангела Меркел, сепак еден од европските политичари сака да биде помоќен од неа. 

Како што пишува агенцијата Франс прес, зад подобрувањето на германско - француските односи стои и ривалството меѓу Меркел и францускиот претседател, Емануел Макрон. 

„Дипломатскиот пуч“ со тоа што Макрон го пречека неодамна рускиот претседател Владимир Путин и го покани на прослава на државен празник, американскиот претседател Доналд Трамп е преземање на лидерството во Европа. 

„Франција повторно е во игра“ - оцени претседателот на Фондацијата Шуман, Жан Доминик Џулијани. 

Германската канцеларка неколку години беше доминантна на европската дипломатска сцена. 

Меркел највеќе беше цитирана во англосаксонските медиуми по одлуката на Британија да ја напушти ЕУ. 

Поранешниот француски претседател, Франсоа Оланд поради економски проблеми во својата земја немаше време да одлучува за важни прашања за ЕУ и да се натпреварува со Меркел. 

Се очекува дека работите ќе бидат појасни по изборите во септември во Германија. 

Можеби ќе ве интересира

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Памела Андерсон мета на ФБИ

Памела Андерсон мета на ФБИ

Миранда од „Сексот и градот“ влегува на политичката сцена на САД

Миранда од „Сексот и градот“ влегува на политичката сцена на САД

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Во Лондон поставени градски клупи кои апсорбираат смог

Во Лондон поставени градски клупи кои апсорбираат смог

Зошто Фејсбук загуби 37 милијарди долари?

Зошто Фејсбук загуби 37 милијарди долари?

Oва е поголема опасност од напливот на џихадистите

Oва е поголема опасност од напливот на џихадистите

Пукал во бившата девојка и други ученици по што е убиен

Пукал во бившата девојка и други ученици по што е убиен

Еве каде би сакале да живеете: Виена е град со најквалитетен живот во светот

Еве каде би сакале да живеете: Виена е град со најквалитетен живот во светот