25 Март, 2018
0.0626

„ПАДНА“ МАФИЈАШКАТА КУМА: Италија апси мафијаши, меѓу нив и жена водач на мафијашко семејство

Објавено во: Свет 05 Декември, 2017

Италијанската полиција уапсила 25 мафијаши, меѓу нив и жена која водењето на мафијашкото семејство го наследила од сопругот, убиец осуден на доживотен затвор, пренесоа светските медиуми.

Марија Анџела Ди Трапани ја водела мафијата во Резутани, една од осумте квартали во сицилијанскиот главен град Палермо, објавија карабињерите.

Ди Трапани и останатите уапсени се обвинети за припадност на мафијата, изнуда и поседување на украдена стока. Локалните трговци биле присилени да им плаќаат заштита, објаснува Анса.

Мафијашката кума Марија веќе поминала седум години во затвор поради тоа што посредувала помеѓу сопругот Салвино Мадоња и членовите на неговото мафијашко семејство.

Жените на чело на мафијашките семејства се голема реткост но ги има. Во почетокот на годината италијанскиот суд ја осуди Патрисија Месина Денаро, чиј брат е еден од водечките мафијашки бегалци, на 14 и пол години затвор.

Можеби ќе ве интересира

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Видео: Марс или руски Сочи?

Видео: Марс или руски Сочи?

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа