21 Мај, 2018
0.3367
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

ПАДНА ОДЛУКА: САД го напуштаат УНЕСКО

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

УНЕСКО официјално потврди дека САД ја напуштаат организацијата. Од Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура, го изразија жалењето поради официјалната одлука на американските власти да се повлечат, напиша Ројтерс.

"Откако добив официјално известување од државниот секретар на САД Рекс Тилерсон како генерален директор на УНЕСКО, сакам да изразам длабоко жалење за одлуката на Соединетите Американски Држави да се повлечат од УНЕСКО", рече генералниот директор Ирина Бокова во соопштението. Таа додаде дека одлуката на САД е загуба за мултилатерализмот и за семејството на ОН.

Претходно денеска агенцијата Reuters соопшти дека американските власти имаат намера во наредните денови да го прогласат повлекувањето на земјата од страна на Обединетите нации за образование, наука и култура (УНЕСКО). Агенцијата се осврна на дипломатски извори кои коментираа дека одлуката не беше формално објавена, но тоа е точно", а неколку часа подоцна информациите се потврдија.

Во средата весникот Foreign Polic соопшти дека одлуката на САД да се повлече од УНЕСКО е донесена со цел да се заштедат средства и во знак на протест против антиизраелските расположенија на организацијата. Според нивните информации, САД ќе го објават својот исход од УНЕСКО откако Институтот за образование на Обединетите нации ќе го избере својот нов генерален директор.

Уште во декември минатата година извори на весникот Washington Post соопштија дека во Конгресот на САД размислуваат за можноста за излез од организации на ОН како УНЕСКО, откако Советот за безбедност усвои резолуција, барајќи Израел веднаш да ја прекине дејноста за постигнување договор во окупираните палестински територии.

Во 2011 година, САД ги намалија финансиите за УНЕСКО откако Палестина беше прифатена како полноправна членка на организацијата. Исто така, Израел го следеше примерот на САД. Како резултат на тоа, меѓународната организација изгуби 22% од своето финансирање.

САД, кои придонесуваат со околу 80 милиони долари годишно за УНЕСКО и сочинуваат околу 1/5 од буџетот се очекува сепак да задржат статус на набљудувач во организацијата. Претседателот Доналд Трамп е генерално критичен за УНЕСКО.

"Недостатокот на САД или која било голема земја со многу моќ е загуба. Не станува збор само за пари, но и за промоција на идеали, кои се од витално значење за земји како САД, како на пример образованието и културата", вели дипломат на УНЕСКО.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Познат режисер обвинет за силување

Познат режисер обвинет за силување

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре