25 Март, 2018
0.0630

ПАДНА ПРВАТА ПРЕСУДА: Менаџер на Фолксваген осуден поради аферата „Дизелгејт“

Објавено во: Свет 07 Декември, 2017

Седум години затвор и парична казна од 400.000 долари - ова е ефективна казна за менаџерот на "Фолксваген", германскиот автомобилски концерн, Оливер Шмит, пренесоа светските новински агенции. Пресудата е издадена во САД во врска со аферата „Дизелгејт“, која избувна во септември 2015 година.

Скандалот ги разбранва духовите во автомобилскиот свет, откако откри дека во САД е инсталиран софтвер кој помогнал да се манипулира со тестовите за емисија на некои штетни гасови. Беше откриено дека програмата е имплементирана во 11 милиони дизел автомобили од брендот. Затоа грижата со години успеал да ги заобиколува строгите еколошки прописи.

Потоа, стана јасно дека овие автомобили исфрлале до 40 пати над европски норми за азотниот оксид. Ова доведе до повлекување на милиони автомобили во светот, предизвика оставки на некои од најпознатите претпоставените менаџери на VW, отпуштања на над 30 000 вработени, бројни критики и истраги против германската компанија во светот.

Во моментов, произведувачот на автомобили плаќа десетици милијарди долари за аферата и продолжува да биде во фокусот на истрагите во различни земји.

Окружниот суд во Детроит сега изрече една пресуда. Според судијата Шон Кокс, Шмит ја одиграл една од клучните улоги во прикривањето на фалсификуваниот софтвер на "Фолксваген", чија цел е да обезбеди непречен начин во хиерархијата на компанијата.

Ова е уште една црна точка за германскиот производител на автомобили, чија репутација е сè потешко да се обнови. Покрај аферата, компанијата успеа да се вклучи во друг скандал, по што мораше да се повлече скоро 2 милиони автомобили од Кина поради неуспех во пумпите за гориво.

Можеби ќе ве интересира

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Видео: Марс или руски Сочи?

Видео: Марс или руски Сочи?

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа