16 Јули, 2019
0.0232

„Паднаа“ пресуди за македонските државјани кои војувале во Сирија

Објавено во: Македонија 21 Март, 2019

Македонските џихадисти добија казни од 6 до 9 години затвор.  На шест обвинети за војување во Сирија, Елмедин Османи, Ахмед Џенгис, Орхан Жупани, Бујамин Фетон, Ибрахим Шабани и Алмир Миртовски, судот им изрече 6 -годишна казна затвор, а  казна од 9 години доби Сафер Рамадани кој бил и припадник на „Исламска држава“ и одговараше и за терористичка организиација. Овие казни ги добија откако пред два дена на судењето признаа вина, изразија жалење и ветија дека нема да прават нови кривични дела.

Според обвинителството за организиран криминал освен што војувале обвинетите собирале финансиски средства за лица кои учествуваат во овие паравоени формации, а преку социјалните мрежи повикувале, врбувале и поттикнувале и други борци.

Во соработка со партнерите од Глобалната коалиција за борба против тероризмот и Сириските Демократски Сили,  овие обвинети беа приведени и предадени на македонските власти во август лани, а обвиението е подигнато во декември.

Можеби ќе ве интересира

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција