24 Јуни, 2018
0.3626
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Панчевски во „Игра на тронови“: Јанева го разобличува, Вангеловски го спасува

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2017

Специјалното јавно обвинителство од една страна, Врховниот суд и Судскиот совет на другата страна. Во случајот со судијата Владимир Панчевски директно се инволвираа првите луѓе на овие институции. Обвинителката Катица Јанева отвори предистражна постапка за Панчевски, судијата Вангеловски и претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, се обидуваат да го заштитат.

Минатата недела Катица Јанева отвори истрага за судијата Владимир Панчевски поради сомнеж дека местел судски предмети и оддавал службени тајни. Со судски налог истражителите на СЈО извршија претрес во кабинетот на Панчевски и во неговиот дом, како и во домовите на двајцата информатичари од Кривичниот суд.

Панчевски е осомничен за оддавање службена тајна, односно за копирање, изнесување и уништување на докази од туѓи судски предмети надвор од судот, во корист на некои осомничени. По претресот, СЈО одзеде компјутери и други докази од објектите на Панчевски и сега тие се анализираат во МВР.

„По судска наредба, СЈО изврши личен претрес кај лицето Владимир Панчевски и со друга наредба од судот ги одзема сите податоци од компјутерскиот систем за распоредување на предмети во Основниот суд Скопје 1“, рече Јанева.

Во врска со кривичното дело Оддавање службена тајна, за кое што се сомничи Панчевски, таа рече: „Се издавале службени податоци за други лица во јавноста поврзани со наши истраги“.

Какви докази пронашла Јанева засега не е познато. Но, во спасувачка мисија за „главата“ на судијата Владимир Панчевски се вклучија првите луѓе на Врховниот суд и на Судскиот совет.

Контра истрага на Вангеловски и Караџовски

Јово Вангеловски и Зоран Караџовски вчера беа во контрола на Основниот суд Гевгелија, каде работи судијката која ги потпиша налозите за претрес во канцеларијата и во домот на Владимир Панчевски.

Налогот за претрес го потпишала претседателката на Судот во Гевгелија, Злата Попова. Вангеловски и Караџовски не откриваат која била целта на нивната посета на судот, во родниот град на обвинителката Јанева.

Караџовски претходно тврдеше дека немало злоупотреби на АКМИС системот, а тоа, според него, го потврдиле сите досегашни редовни и вонредни контроли на компјутерскиот систем за распоредување на судските предмети.

АКМИС системот крие судско – политички игри

Сомневањата за АКМИС системот се од поодамна. Но, по аболицијата која ја направи претседателот Ѓорѓе Иванов на осомничени лица од ВМРО-ДПМНЕ од страна на СЈО, мистериозната смрт на сведокот, Коста Крпач, доделувањето на предметите на СЈО кај одредени судии, веќе се отворија сомневања дека можни се „местенки“ при распределбата на предмети.

Има сомневања дека оддавањето службена тајна се однесува на електронско преснимување, т.е. изнесување докази од предмети што ги води СЈО во Основниот суд Скопје 1 и давање на осомничени и на обвинети надвор од судот.

Во исто време, работната група од Министерството за правда заврши со контролата на системот за автоматка распределба на судските предмети во Основниот суд Скопје 1, по забелешките на експертот Рајнхард Прибе, кој се сомнева во злоупотреби со АКМИС-от.

Работната група го исконтролирала АКМИС системот во Кривичниот суд од неговото инсталирање во 2010 година. Првичните информации се дека се најдени злоупотреби, кои ќе му бидат предадени на Јавното обвинителство, а извештајот на работната група јавно ќе биде објавен од понеделник.

Ј.М.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Шекеринска бара поддршка од земјите членки на НАТО

Шекеринска бара поддршка од земјите членки на НАТО

Прекин на водоснабдувањето во Сопиште

Прекин на водоснабдувањето во Сопиште

Можни се бегалски центри во Македонија?

Можни се бегалски центри во Македонија?

Дали денеска се чека на граница?

Дали денеска се чека на граница?

Заев: Eдинственото што можеме да речеме дека го изгубија двете страни е суетата

Заев: Eдинственото што можеме да речеме дека го изгубија двете страни е суетата

Што им порача внуката на Гоце Делчев на демонстрантите?

Што им порача внуката на Гоце Делчев на демонстрантите?