13 Август, 2020
0.0227

ПАНИКА ВО АЛБАНИЈА: Регистрирани се нови 12 земјотреси

Објавено во: Балкан 10 Декември, 2019

За 71 час во соседна Албанија се регистрирани 12 земјотреси. 

Земјата денеска повторно ја потресе земјотрес со јачина од 3,4 степени.

Тој е регистриран на длабочина од 27 километри.

Се тресеа Влора, Драч и Тирана. 

Немало материјална штета, но луѓето во паника излегле од своите домови.

Во серијата силни земјотреси кои на крајот на ноември ја погодија Албанија настрадаа 52 лица.

Албанскиот премиер Еди Рама,  го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26 ноември. Вториот прелиминарен извештај, како што најави Рама, ќе биде објавен на 16 декември, а финалниот во јануари идната година.

Владата соопшти дека од 6.000 згради што се проверени, околу 2.450 се неупотребливи, 460 треба да се урнат, а 43 веќе се урнати.

Викендов земјотрес која ја стресе Албанија се почувствува и во Црна Гора. 

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција