21 Октомври, 2021
0.1823

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Се бира наследникот на Ангела Меркел, неизвесноста ќе биде до крај

Објавено во: Свет 26 Септември, 2021

Трката за функцијата канцелар на Германија, наследник на Ангела Меркел е целосно неизвесна, според последните прогнози, водечките партии се практично една зад друга.

Две водечки анкети објавени пред денешните парламентарни избори покажуваат дека социјалдемократите (СПД) има мала предност пред демохристијаните (ЦДУ). Првата, спроведена од Сиви за радиодифузерот ЗДФ, покажа дека СПД е стабилна со 25 проценти поддршка од електортот, но дека ЦДУ скокна на 23. Втората анкетата пак објавена одИнститутот Аленсбах покажува дека трката е уште позаострена со 26 проценти за СПД на 26 проценти, а 25 за ЦДУ.

СПД беше во водство со недели, но беше сведена на толку мала предност што речиси и да не постои, особено кога ќе се земе предвид статистичка грешка од околу 2,5 проценти.

Сепак, најпопуларниот кандидат за канцелар Олаф Шолц од СПД останува убедливо со 47 проценти поддршка од испитаниците дека ќе го изберат ако гласаат директно за канцелар, додека 20 проценти би гласале за гласаат за Армин Лашет од ЦДУ. Само 16% рекле дека сакаат Аналена Бербок од Зелените да биде канцелар.

Се чини дека коалициската влада е неизбежна, а многу веројатно е и трипартитна алијанса. Тоа ќе се случи за прв пат на национално ниво, како одраз на зголемената расцепканост на германската и пошироката-европска политика.


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе