30 Јуни, 2022
0.0263

Партиите неформално во Собрание, договорот за локални виси во понеделник

Објавено во: Македонија 13 Мај, 2017

Добивај вести на Viber

Денешното присуство на претставници на пратеничките групи во Собранието на Република Македонија било самоиницијативно и според засега неофицијални информации однапред да се постави основа за договор за локалните избори со оглед на тоа што мандатот на градочалниците и советите на општините истекува на 15 мај.

Затоа во понеделник треба да се одржи и формална координативна средба кај претседателот на Собранието Талат Џафери, но договорот за локалните избори засега виси во воздух бидејќи се уште постојат спротиставени ставови. ВМРО-ДПМНЕ не го признава Џафери како легитимен собраниски спикер и бара брзи локални избори налето заедно со нови предвремени парламентарни избори.

СДСМ пак, смета дека мора да биде доделен мандатот за нова влада на Заев што е уставна обврска на претседателот Иванов, за потоа да се распишат и локалните избори, како и да се постигне законски компромис до нивно одржување.


Можеби ќе ве интересира

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО