18 Јули, 2018
0.3870
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

Партиите се караат дали треба да се слави или не за поканата од НАТО

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски преку свој Фејсбук профил им се обрати на уметниците и музичарите кои ќе настапат утре на прославата која ја организира Владата  за условената покана за НАТО. Арсовски ги повикува уметниците да бидат свесни дека како граѓани имаме реални потреби и приоритети, отколку забава, смета дека парите кои ќе се потрошат за оваа како што ја нарекува ништожна прослава, подобро е да се наменат за други работи. Тој апелира до музичарите кога веќе ќе настапуваат на настан на кој како што пишува тој нема ништо за прослава во Македонија, барем да бидат хумани, да ги донираат хонорарите на некој на кој што му е потребно и покажет дека нечија среќа е поважна од било кој хонорар!

СДСМ со соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Колку и да не може да го прифати успехот на внатрешен и надворешен план на Македонија, ВМРО-ДПМНЕ треба да знае дека граѓаните имаат право и заслужуваат достоинствено да ги прослават ирториските успеси“ - велат од СДСМ. 

Бараат ВМРО-ДПМНЕ да не врши притисок врз музичарите, и наведуваат дека граѓаните имаат право да слават за остварување на стратешките интереси. 

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се извини на медиумите и да го смени советникот

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се извини на медиумите и да го смени советникот

Бошњаковски тврди дека фоторепортерите работат непречено

Бошњаковски тврди дека фоторепортерите работат непречено

Мицкоски ја напушти лидерската средба - што бара од Заев?

Мицкоски ја напушти лидерската средба - што бара од Заев?

Граѓани порачаа „Не ве гласавме за да менувате име“

Граѓани порачаа „Не ве гласавме за да менувате име“

Во Припор и Ѓорче Петров водоснабдувањето е нормализирано

Во Припор и Ѓорче Петров водоснабдувањето е нормализирано

Кој забрани да се сликаат лидерите како доаѓаат на лидерска средба?

Кој забрани да се сликаат лидерите како доаѓаат на лидерска средба?

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Грците ги бараат имињата на бизнисмените кои плаќале за протести, што вели Заев?

Грците ги бараат имињата на бизнисмените кои плаќале за протести, што вели Заев?

Какви договори ќе потпише Заев со Грција?

Какви договори ќе потпише Заев со Грција?