12 Декември, 2018
0.5835
    ALK 8271.79    1.51%     BESK 9000    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5062.11    2.62%     MPT 47000.07    1.2%     MTUR 4850    0%     OKTA 4350    2.35%     REPL 70040    3%     RMDEN16 97.3    0.31%     RMDEN17 96.5    0%     SBT 1850    2.66%     STB 1280    0.13%     STIL 122    0.83%     TEL 298.64    1.23%     TNB 14150    1.07%     TTK 1245.37    1%     UNI 2231    -2.96%

„Pastel - Wine and Dine” и шеф Огненовски со нов концепт

Објавено во: Мои пари 12 Октомври, 2018

Добро познатиот бренд „Pastel”, кој веќе 10 години беше познат како одлично место за вкусен појадок, заедно со реномираниот шеф Влатко Огненовски, го надополнуваат концептот со ново одбрано мени за ручек и вечера, збогатено со голем избор на винаи слатки десерти по пристојни и прифатливи цени.

„Pastel - Wine and Dine” е нов современ и модерен ресторан во центарот на Скопје, веднаш спроти театар Комедија, на булеварот Св.Климент Охридски, кој ви нуди и промовира современ пристап во подготовката на храна.

За целокупното доживување во ресторанот се грижи шеф Огненовски, кој што своето искуство и образование го има стекнато со 8 годишна работа заедно со шеф Лоренцини Дучо (Duccio Lorenzini) и Лука Черетани (Luca Cerretani) од Тоскана. Влатко заедно со Елена Сотирова, дипломиран готвач со посебен фокус на т.н. крио кујна, каде што јадењата се подготвуваат на температура од -200⁰C и Игор Стојановски, готвач за пецива и слатки, со голема дисциплина и совршени техники се грижат секој оброк да биде подготвен со многу љубов.

Во овој ресторан преовладува фузија на искуство од традиционални и стари рецепти од Франција и Италија споени со нови и модерни техники на готвење. Според квалитетот на храната и специфичните вкусови, во „Pastel - Wine and Dine” во моментов може да доживеете кулинарско искуство како во еден модерен бутик ресторан во најсовремените светски гастрономски метрополи.

Понудата на „Pastel - Wine and Dine” започнува со вкусни домашни печива и неколку видови на леб за појадок и продолжува со добро одбрано мени за ручек и вечера и секако голем избор на десерти кои се базирани на француската кујна во нејзина изворна форма, како што е користењето на белгиско чоколадо, австриски путер и вистински ванила стапчиња.

Во „Pastel - Wine and Dine” ќе најдете и неколку вида на превкусните и уникатни салати во кои преовладуваат традиционални вкусови осовремени со новите трендови.  Главната карактеристика е врвната понуда на главни јадења базирани на традиционалната италијанска и француската кујна со примеси на американскиот бистро стил на готвење. Гастрономијата на овој ресторан е надополнета и со одличен избор на вина, при што е водено посебна внимание истите да се надополнуваат и комбинираат со јадењата кои што се дел од менито.

Главниот пристап во готвењето на шеф Огненовски е базиран на т.н. примитивна кујна каде е дозволено користење само на основни продукти кои можат да се најдат во природата.  Поради тоа јадењата подготвени на овој начин се исклучително здрави, со богати вкусови, но и тешки за подготвување.
Од сега, кој сака да ужива во вкусна храна, убава атмосфера и вкусни десерти нека го посети ресторанот „Pastel - Wine and Dine”.

Следете нѐ на:Facebook: https://www.facebook.com/pastelmk

Instagram:  https://www.instagram.com/pastel.mk

Посетете ја и нашата веб страна: https://pastel.mk

Можеби ќе ве интересира

Credissimo со број 1 клиентска услуга во онлајн кредитирањето и уште многу Новогодишни изненадувања

Credissimo со број 1 клиентска услуга во онлајн кредитирањето и уште многу Новогодишни изненадувања

Утре ќе има прекин на водоснабдувањето во Момин Поток

Утре ќе има прекин на водоснабдувањето во Момин Поток

Нема вода на ул.Мирче Аце

Нема вода на ул.Мирче Аце

Подобра бизнис клима во Македонија преку реформи во секторот туризам и угостителство

Подобра бизнис клима во Македонија преку реформи во секторот туризам и угостителство

Vip ги отвора вратите и за домашните миленици на своите корисници

Vip ги отвора вратите и за домашните миленици на своите корисници

Шеесетина македонски средношколци ги решаваа проблемите на ЕУ во улога на членови на Европскиот парламент

Шеесетина македонски средношколци ги решаваа проблемите на ЕУ во улога на членови на Европскиот парламент

Синема Футура заврши со снимање на краткиот филм "Налепница"

Синема Футура заврши со снимање на краткиот филм "Налепница"

Организаторот на Балканскиот Давос дел од трибината на Стопанската комора на Македонија

Организаторот на Балканскиот Давос дел од трибината на Стопанската комора на Македонија

Ќе се одржи 32- рото Бизнис кафе Македонија

Ќе се одржи 32- рото Бизнис кафе Македонија