26 Јуни, 2019
0.0208

ПАТАТАРИНИТЕ МАШИНИ ЗА ПАРИ: Државни патишта со поголем профит од лани

Објавено во: Економија 17 Мај, 2019

40,5 милиони евра е сумата на профит која Јавното претпријатие за државни патишта ја собрала од возачите кои поминуваат нив македонските автопати.

Во 2018 година ова државно претпријатие извлекло 5 % повеќе средства од граѓаните за патарина во споредба со 2017 година, стои во финансискиот извештај на ЈПДП. 

Според извештајот во првиот квартал од тековнава година од патарини се прибрани 7,7 милиони евра, што е 6,2% повеќе во однос на истиот период лани.

Можеби ќе ве интересира

Од јули Србите ќе плаќаат поскап бензин, гас и струја заради енергетска ефикасност

Од јули Србите ќе плаќаат поскап бензин, гас и струја заради енергетска ефикасност

Македонија добива милијарда евра од емиграцијата, странските пензии зголемени за два и пол пати

Македонија добива милијарда евра од емиграцијата, странските пензии зголемени за два и пол пати

Градови каде се заработува сума од шест цифри, а не се живее богато

Градови каде се заработува сума од шест цифри, а не се живее богато

Eдна земја ја собори цената на нафтата

Eдна земја ја собори цената на нафтата

Кои домашни компании го мерат ефектот од општествено одговорните проекти

Кои домашни компании го мерат ефектот од општествено одговорните проекти

Реакција на РЕК Битола: Не сме ние, ЕСМ го води тендерот за набавка на наша механизација

Реакција на РЕК Битола: Не сме ние, ЕСМ го води тендерот за набавка на наша механизација

Германската економија паѓа - кои фактори ја уриваат?

Германската економија паѓа - кои фактори ја уриваат?

Се бара ребаланс: Капиталните трошења катастрофални и во мај

Се бара ребаланс: Капиталните трошења катастрофални и во мај

Креирање нови економски перспективи - КИФ на Самитот на Западен Балкан во Познањ

Креирање нови економски перспективи - КИФ на Самитот на Западен Балкан во Познањ