22 Јули, 2019
0.0197

Павле Богоевски по констатираната оставка: Продолжувам како активист

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2019

Павле Богоевски по констатираната оставка како пратеник во Собранието на Македонија на денешниот брифинг пред новинарите рече дека ќе продолжи да делува вонинституционално како активист.

- Борбата ќе продолжи. Јас не можам да молчам. Таа ќе биде вонинституционална и ќе продолжам со својот активизам - рече Богоевски.

За тоа дали ќе побара апанажа, наведе дека јавноста ќе биде известена за неговиот став понатаму. 

На почетокот ја искритикува ВМРО-ДПМНЕ дека се уште „му слугуваат“ на пребеганиот поранешен премиер Никола Груевски, со тоа што пратениците од опозицијата го избегнале гласањето за одземањето на неговиот пратенички мандат така што политичкиот азилант самиот си ја поднел оставката.

- Нивниот став остана неискажан, а Мицкоски како и Груевски продолжува да се крие зад пратениците.Нели народот толку многу го сакаше. Оставија да зема плата шест месеци за скапи сместувања, ручеци, прошетки со бродови. Од денеска Груевски е само бегалец од правдата. Може да се врати само со лисици на рацете и добредојден ќе биде само во затвор, наведе тој.

Додаде дека, сепак, нема да ја оспорува одлуката на Собранието да му ја констатира оставката на Груевски без да има гласање.


Можеби ќе ве интересира

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Героски објави нови псевдоними за вмешани во случајот „Рекет“

Героски објави нови псевдоними за вмешани во случајот „Рекет“

МВР достави одговор до АВМУ - што пишува во него?

МВР достави одговор до АВМУ - што пишува во него?

Што вели Жбогар за шпекулациите за Катица Јанева?

Што вели Жбогар за шпекулациите за Катица Јанева?

Дендиас за Преспанскиот договор: Нема да толерираме феномени на нецелосна усогласеност

Дендиас за Преспанскиот договор: Нема да толерираме феномени на нецелосна усогласеност

Со пари од Светска банка ќе се намалат гужвите на граница меѓу Србија и Македонија

Со пари од Светска банка ќе се намалат гужвите на граница меѓу Србија и Македонија

БЕСА: Случајот „Рекет” сериозно му наштети на кредибилитетот на СЈО

БЕСА: Случајот „Рекет” сериозно му наштети на кредибилитетот на СЈО

Слободно капење во Охридското езеро

Слободно капење во Охридското езеро

Артан Груби: Новиот лидер на СЈО да биде избран од Советот на јавни обвинители

Артан Груби: Новиот лидер на СЈО да биде избран од Советот на јавни обвинители