29 Јули, 2021
0.0207

ПЦР ТЕСТОВИТЕ ГИ ЗБОГАТИЈА ПРИВАТНИТЕ КЛИНИКИ - еве кој колку заработи минатата година

Објавено во: Македонија 18 Јуни, 2021

Минатата година доминантно место во македонската економија имаа и приватните здравствените установи, односно приватните болници и дијагностички лаборатории, чии приходи и добивки веќе се познати од 2020, година која беше во целосна доминација на здравствената пандемија предизвикана од корона кризата.

Аџибадем Систина, компанија во мешовита сопственост, оствари приход од 41,3 милиони евра и тоа е за 6 отсто повеќе од претходната година, додека добивката на овој клинички центар лани изнесува 5,9 милиони евра што е за 89 отсто подобар резултат од претходната година. 

Заедно со „Аџибадем Систина„ најголемиот товар на корона кризата го понесе и приватната клиника Жан Митрев, која оствари приход од 27,7 милиони евра и добивка од 8,1 милиони евра што е 100 отсто повеќе од претходната година. 

„Жан Митрев“ за разлика од „Аџибадем Систина“ има многу повисока профитна маргина, а двете клиники имаат сличен процентуален раст на профитот на годишно ниво.

Кај дијагностички – лабораториски услуги лани број еден беше „Авицена Лабораторија“ со зголемен приход за 105 отсто во споредба со 2019 година.  Профитот од 1,6 милиони евра е за 9 пати повеќе од 2019 година.

„Биотек Лабораторија“ со реализација од 2,81 милиони евра има пет пати повеќе од претходната година. Добивката изнесува 1,58 милиони евра, а овој резултат е за 77 пати подобар од профитот остварен во 2019 година.

Можеби ќе ве интересира

ДИРЕКТОРКАТА НА ИНФЕКТИВНА, Д-Р СТЕВАНОВИЌ ЗА ФАКТОР: Јас сум за драконски мерки за невакцинираните, бројот на заразени ќе се зголемува

ДИРЕКТОРКАТА НА ИНФЕКТИВНА, Д-Р СТЕВАНОВИЌ ЗА ФАКТОР: Јас сум за драконски мерки за невакцинираните, бројот на заразени ќе се зголемува

ВРАБОТЕНИТЕ ВО МВР СО ТЕСТ ЗА ИНТЕГРИТЕТ ЌЕ ДОКАЖУВААТ ДЕКА НЕ СЕ СКЛОНИ КОН КОРУПЦИЈА - на „ачик“ да го извадат и целиот имот, но да го пријават и зголемувањето

ВРАБОТЕНИТЕ ВО МВР СО ТЕСТ ЗА ИНТЕГРИТЕТ ЌЕ ДОКАЖУВААТ ДЕКА НЕ СЕ СКЛОНИ КОН КОРУПЦИЈА - на „ачик“ да го извадат и целиот имот, но да го пријават и зголемувањето

АКО ЗА ФИРМАТА КОРИСТЕЛ СРЕДСТВА ИЗНЕСЕНИ ОД ЗЕМЈАВА, ГРУЕВСКИ МОЖЕ ДА ОДГОВАРА И ЗА ПЕРЕЊЕ ПАРИ - Ристовска за случајот со експремиерот

АКО ЗА ФИРМАТА КОРИСТЕЛ СРЕДСТВА ИЗНЕСЕНИ ОД ЗЕМЈАВА, ГРУЕВСКИ МОЖЕ ДА ОДГОВАРА И ЗА ПЕРЕЊЕ ПАРИ - Ристовска за случајот со експремиерот

НАПАД ИЛИ ПОСЕГНУВАЊЕ ПО ЖИВОТОТ НА ЛЕКАР ИЛИ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК, ЗА ПРВПАТ, ЌЕ СЕ СМЕТА КАКО НАПАД ВРЗ СЛУЖБЕНО ЛИЦЕ: Ова ќе бидат кривични дела, објави Филипче

НАПАД ИЛИ ПОСЕГНУВАЊЕ ПО ЖИВОТОТ НА ЛЕКАР ИЛИ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК, ЗА ПРВПАТ, ЌЕ СЕ СМЕТА КАКО НАПАД ВРЗ СЛУЖБЕНО ЛИЦЕ: Ова ќе бидат кривични дела, објави Филипче

Вучиќ и Рама добија печена пченка и подароци во Скопје

Вучиќ и Рама добија печена пченка и подароци во Скопје

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје