22 Септември, 2018
0.2980
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

Пејчиновиќ Буриќ: Квалитетните реформи ќе ја приближат Македонија до ЕУ

Објавено во: Македонија 13 Март, 2018

Хрватската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ Буриќ при денешната посета на Македонија истакна дека само со квалитетни реформи ќе се доближиме поблиску до членството во НАТО и ЕУ, а тој процес ќе се забрза штом биде пронајдено решение за спорот за името со Грција. 

- Македонија има пријател во Хрватска и откако ќе се реши прашањето за името ќе ја добие нејзината поддршка за што е можно побрзо вклучување во НАТО и почнување на преговорите за влез во ЕУ - рече Пејчиновиќ Буриќ.

Напомена оти Хрватска ги поздравува напорите на Македонија за да го реши спорот со името на начин на кој ќе се почитуваат дигнитетот и идентитетот на двата народа. Поддршка даде особено и за влезот во НАТО, нагласувајќи дека Хрватската амбасада во Македонија е контакт на земјата со Алијансата.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров посочи оти на средбата била истакната амбициозната цел на Македонија во однос на ЕУ и НАТО во текот на оваа година и додаде оти искуствата на Хрватска се мошне важни за земјава со оглед на тоа што таа последна пристапи во Европската унија.

Пејчиновиќ Буриќ одговарајќи на новинарско прашање да даде некакво искуство од Хрватска со оглед на тоа што и таа земја има се уште нерешен билатерален спор со Словенија и со тој спор стана членка на ОН, НАТО и ЕУ, рече дека билатералните прашања треба да се решаваат на билатерален начин. Потсети дека Хрватска има отворено гранично прашање со Словенија што е наследено од поранешна Југославија, но оти се прават обиди тоа прашање да се реши на билатерално ниво меѓу двете земји.

Во врска со можноста за прием на шесте земји од Западен Балкан во ЕУ до 2025 година, Пејчиновиќ Буриќ напомена оти не станува збор за фиксна година и додаде дека клучни за влез во Унијата се реформите што секоја земја ги спроведува, но и политичките околности во нив.

- Шесте земји се различни и различно чекорат по тој пат, при што поважен е патот отколку целта и квалитетно спроведување на реформите - рече шефицата на хрватската дипломатија.

Напомена дека некои реформи бараат подолг временски период како правосудните, но оти за ЕУ е мошне важно да согледа дека реформскиот процес отишол толку далеку што веќе нема враќање назад за одредената земја. Смета дека Македонија кога ќе ги почне преговорите за влез во Унијата ќе биде многу поподготвена од некои други земји коишто се во истиот процес.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Шкариќ дава одговор на седумте најчести прашања за уставните измени

(ВИДЕО) Шкариќ дава одговор на седумте најчести прашања за уставните измени

Парадокс: „Бојкотирам“ ја нагрди Порта Македонија, државата ја чистеше

Парадокс: „Бојкотирам“ ја нагрди Порта Македонија, државата ја чистеше

МИА: Не е точно дека по налог на Атина сме го коригирале Заев

МИА: Не е точно дека по налог на Атина сме го коригирале Заев

Се јави уште еден екс-премиер на Македонија со став за референдумот

Се јави уште еден екс-премиер на Македонија со став за референдумот

Слободен печат: Можно е партиски активисти да се инфилтрираат во „невладините“ за референдумот

Слободен печат: Можно е партиски активисти да се инфилтрираат во „невладините“ за референдумот

Започна „бегството од референдум“ на Иванов во САД

Започна „бегството од референдум“ на Иванов во САД

(ВИДЕО) Макрон се обрати до Македонците пред референдумот

(ВИДЕО) Макрон се обрати до Македонците пред референдумот

Наследникот на Сашо Мијалков во УБК: Референдумот се загрозува само преку социјалните мрежи

Наследникот на Сашо Мијалков во УБК: Референдумот се загрозува само преку социјалните мрежи

Филипче го најави роботот што оперира „Да Винчи“ на Клинички

Филипче го најави роботот што оперира „Да Винчи“ на Клинички