23 Јуни, 2018
0.4104
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Пејчиновиќ Буриќ: Квалитетните реформи ќе ја приближат Македонија до ЕУ

Објавено во: Македонија 13 Март, 2018

Хрватската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ Буриќ при денешната посета на Македонија истакна дека само со квалитетни реформи ќе се доближиме поблиску до членството во НАТО и ЕУ, а тој процес ќе се забрза штом биде пронајдено решение за спорот за името со Грција. 

- Македонија има пријател во Хрватска и откако ќе се реши прашањето за името ќе ја добие нејзината поддршка за што е можно побрзо вклучување во НАТО и почнување на преговорите за влез во ЕУ - рече Пејчиновиќ Буриќ.

Напомена оти Хрватска ги поздравува напорите на Македонија за да го реши спорот со името на начин на кој ќе се почитуваат дигнитетот и идентитетот на двата народа. Поддршка даде особено и за влезот во НАТО, нагласувајќи дека Хрватската амбасада во Македонија е контакт на земјата со Алијансата.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров посочи оти на средбата била истакната амбициозната цел на Македонија во однос на ЕУ и НАТО во текот на оваа година и додаде оти искуствата на Хрватска се мошне важни за земјава со оглед на тоа што таа последна пристапи во Европската унија.

Пејчиновиќ Буриќ одговарајќи на новинарско прашање да даде некакво искуство од Хрватска со оглед на тоа што и таа земја има се уште нерешен билатерален спор со Словенија и со тој спор стана членка на ОН, НАТО и ЕУ, рече дека билатералните прашања треба да се решаваат на билатерален начин. Потсети дека Хрватска има отворено гранично прашање со Словенија што е наследено од поранешна Југославија, но оти се прават обиди тоа прашање да се реши на билатерално ниво меѓу двете земји.

Во врска со можноста за прием на шесте земји од Западен Балкан во ЕУ до 2025 година, Пејчиновиќ Буриќ напомена оти не станува збор за фиксна година и додаде дека клучни за влез во Унијата се реформите што секоја земја ги спроведува, но и политичките околности во нив.

- Шесте земји се различни и различно чекорат по тој пат, при што поважен е патот отколку целта и квалитетно спроведување на реформите - рече шефицата на хрватската дипломатија.

Напомена дека некои реформи бараат подолг временски период како правосудните, но оти за ЕУ е мошне важно да согледа дека реформскиот процес отишол толку далеку што веќе нема враќање назад за одредената земја. Смета дека Македонија кога ќе ги почне преговорите за влез во Унијата ќе биде многу поподготвена од некои други земји коишто се во истиот процес.


Можеби ќе ве интересира

НОВ ПРОТЕСТ ЗА ИМЕТО: Иванов да не го потпишува законот за ратификација на Договорот

НОВ ПРОТЕСТ ЗА ИМЕТО: Иванов да не го потпишува законот за ратификација на Договорот

Мухиќ: Ерга омнес никако не смееше да се дозволи

Мухиќ: Ерга омнес никако не смееше да се дозволи

Две лица претепале момче во автобус на ЈСП

Две лица претепале момче во автобус на ЈСП

Гужва на граница - колони возила кон Грција

Гужва на граница - колони возила кон Грција

Обид за атентат во Куманово - кој е повикан на распит?

Обид за атентат во Куманово - кој е повикан на распит?

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Македонски и грчки тинејџери се тепале поради името?

Македонски и грчки тинејџери се тепале поради името?

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Заев: Tреба да утврдиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки

Заев: Tреба да утврдиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки