15 Декември, 2019
0.0197

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

Објавено во: Свет 22 Јули, 2019

Топлотниот бран во САД однесе шест животи.

Поради жешкото време многу настани беа откажани низ државата, од фестивали, концерти до спортски настани.

Во Њујорк температурите во неделата ќе достигнат 36,7 степени Целзиусови, но ќе се чувствуваат како 43,3 степени Целзиусови степени со влажност.

Температурите се зголемуваат во градовите од Средниот Запад до Источниот брег поради системот со висок притисок кој го зароби топлиот воздух.

Националната метеоролошка служба соопшти дека студен бран се движи од Средниот Запад кон Источниот брег и ќе донесе разладување, заедно со силни бури и поројни дождови кои би можеле да предизвикаат поплави.

И во нашата земја повторно имаме топлотен бран и се препорачува од 11 до 17 часот граѓаните директно да не се изложуваат на сонце. 

Можеби ќе ве интересира

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Трамп повторно ја исмеа Грета, направи фотошоп фотографија

Трамп повторно ја исмеа Грета, направи фотошоп фотографија

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета