09 Декември, 2023
0.0336

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Турските истражители открија дека имало најмалку две „стрелачки тимови“ кои четири месеци по ред го следеле Јован Вукотиќ (42), водачот на кланот Шкаљјар и чекале погоден момент да пукаат!

Според локалните медиуми, Еланур Т., наводно по потекло од Црна Гора, била во еден од тимовите задолжени да го следат и да го убијат Вукотиќ. Постои сомневање дека членови на кавачкиот клан платиле милион и пол евра на турски соработници за да го ликвидираат првиот човек на „Шкалјара“.

- Членови на организирана криминална група поставиле три ГПС уреди на автомобилот на Вукотиќ и го следеле со месеци. Откриено е дека турските државјани, уапсените Еланур Т. и Фуркан И., го следеле Вукотиќ во автомобил изнајмен во Измир - наведуваат извори од турските медиуми и додаваат:

- Утврдено е дека во претходните четири месеци, како и на денот на убиството, тој автомобил постојано бил зад возилото на Вукотиќ. На возачкото седиште се наоѓал Фуркан И., додека жената на совозачкото. Тоа практично значи дека таа ќе пукала во Вукотиќ доколку имала можност, бидејќи тешко дека еден човек може да вози и да пука во исто време.

Извори наведуваат и дека во текот на истрагата било утврдено „дека осомничените Фуркан И. и Еланур Т. претходно се обиделе да го убијат Вукотиќ во потера, но не успеале.

Турската полиција ги истражува осомничените за убиството

- Полицијата со прегледување на снимки од дури 200 камери откри дека Фуркан и Еланур го следеле и на денот на убиството, 8 септември. Сепак, немаа шанса повторно да пукаат, па тоа го направи резервниот тим од мотоциклот. Утврдено е дека Емиркан С., кој исто така беше уапсен во голема акција на турската полиција, пукал во Вукотиќ од мотор во движење - објаснува извор.

Да потсетиме, меѓу дванаесетте уапсени за ликвидацијата во Истанбул се и Радоје Живковиќ Жути (36), роднина на Радоје Звичер, водачот на кавачкиот клан и Здравко Перуновиќ (46) од Никшиќ.

Кај нив се пронајдени неколку лажни пасоши од различни земји: Украина, Швајцарија, Босна, како и пиштолот со кој најверојатно е извршен атентатот.

Турска мафија

- Еден од уапсените турски државјани признал дека Живковиќ и Перуновиќ ги ангажирале шефовите на турската мафија Бериша Б., кој претходно беше уапсен во Италија, и Бинали Џ., кој во јули беше уапсен во Црна Гора, да го убијат Вукотиќ. Овие двајца потоа им дадоа задача на членовите на нивните криминални организации да го ликвидираат Јован Вукотиќ - велат извори.

Курир.рс

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

Поскапува патарината во Грција

Поскапува патарината во Грција

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

КУРТИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ЛИРИДОНА: Натежнуваат врз умовите и срцата на сите

КУРТИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ЛИРИДОНА: Натежнуваат врз умовите и срцата на сите