09 Август, 2020
0.0193

Пендаровски: Aко земјава се одлучеше за санкции кон Русија тоа би имало негативни последици

Објавено во: Македонија 16 Ноември, 2019

Претседателот Стево Пендаровски вели дека одлуката државата да не воведе санкции кон Руската федерација е наследена и донесена пред неколку години.

„Земјава е со економија во развој, постојат крупнки економски потешкотии со кои се мачиме за да постигнеме повисока стапка на раст, доколку земјава се одлучеше за санкции кон Руската федерација тоа би имало негативни последици кон домашната економија“, вели претседателот на државата, Стево Пендаровски.

На прашање дали има можност да се одвојат Македонија и Албанија од пакетот, Пендаровки рече дека францускиот претседател, Емануел Макрон неколку пати го прашал дали постои таква опција, но нагласи дека тој како претседател мисли дека треба да се држи само до својата земја и да објасни дали неговата држава заслужува датум за преговори.

Пендаровски повтори дека Макрон му кажал дека методологијата треба да биде усвоена до Март, по што на самитот на унијата во Мај во Загреб ќе има одлука за проширување за земјите што чекаат, Северна Македонија и Албанија.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ДРАМАТИЧНА ТЕПАЧКА ПРЕД ГРАДСКА БОЛНИЦА - причина е прегазено дете

(ФОТО) ДРАМАТИЧНА ТЕПАЧКА ПРЕД ГРАДСКА БОЛНИЦА - причина е прегазено дете

Д-р. Стојанов: И млади луѓе, спортисти, без коморбидитети, можат да завршат на респиратор, зошто - нема докази

Д-р. Стојанов: И млади луѓе, спортисти, без коморбидитети, можат да завршат на респиратор, зошто - нема докази

СЕ РАСТОВАРУВААТ СКОПСКИТЕ БОЛНИЦИ - помалку примени, повеќе оздравени од ковид-19

СЕ РАСТОВАРУВААТ СКОПСКИТЕ БОЛНИЦИ - помалку примени, повеќе оздравени од ковид-19

ДАЛИ ЗАПНАА НА ПРЕМИЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА - преговорите напредуваат, но не завршуват

ДАЛИ ЗАПНАА НА ПРЕМИЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА - преговорите напредуваат, но не завршуват

ВИЦЕ ЗАЕВ ЖЕСТОКО ДО ВМРО-ДПМНЕ - на суд ќе ги докажуваат подлите лаги за запалените автомобили

ВИЦЕ ЗАЕВ ЖЕСТОКО ДО ВМРО-ДПМНЕ - на суд ќе ги докажуваат подлите лаги за запалените автомобили

НЕ ТОЛКУ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - 85 нови случаи на 1.188 тестирања

НЕ ТОЛКУ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - 85 нови случаи на 1.188 тестирања

(ФОТО) ПРЕД УНИВЕРЗАЛНА САЛА СЕ СЕЧАТ ЕЛКИ СТАРИ 50 ГОДИНИ - која е причината

(ФОТО) ПРЕД УНИВЕРЗАЛНА САЛА СЕ СЕЧАТ ЕЛКИ СТАРИ 50 ГОДИНИ - која е причината

(КОМИЧНО ВИДЕО) ОПШТИНСКА НЕГРИЖА: Млад човек си посла крпа и си се избања во „Аеродромското езеро“

(КОМИЧНО ВИДЕО) ОПШТИНСКА НЕГРИЖА: Млад човек си посла крпа и си се избања во „Аеродромското езеро“

ТРИ ЛИЦА СЕ ИСЧЕЗНАТИ ВО САМО ДВА ДЕНА - полицијата трага по нив

ТРИ ЛИЦА СЕ ИСЧЕЗНАТИ ВО САМО ДВА ДЕНА - полицијата трага по нив