06 Март, 2021
0.0250

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Објавено во: Македонија 26 Јануари, 2021

Шефот на државата Стево Пендаровски очекува засилен ангажаман на САД на Западен Балкан по инаугурацијата на Џо Бајден како претседател на САД.

Македонскиот претседател во синоќешното интервју за ТВ Клан рече дека во неговата администрација има луѓе кои имаат директни искуства во регионот.

„Меѓу нив е Викторија Нуланд, која има лична релација и со нас, со Северна Македонија, но и со регионот“, рече Пендаровски.

Тој вели дека Западниот Балкан е исклучок од вакцинацијата затоа што се водат директни преговори со фармацевтските компании, кои не се заинтересирани за малите пазари.

„Ние бевме, практично, заборавени пред сè од големите фармацевтски компании, на кои им е битен профитот. Во нашите преговори со ‘Фајзер’ и со ‘Астра Зенека’ прво прашање кое беше поставено од нивна страна е колкав број на жители сме и дека сега во моментов нивен интерес се големите пазари. Ние не сме единствените каде не е започната вакцинацијата. Такви се и Босна, Албанија, Црна Гора“, изјави Пендаровски во интервјуто.

Можеби ќе ве интересира

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ДВЕ ЖЕНИ ИЗМАМЕНИ - им одзеле златен накит лажејќи ги дека знаат да гатаат и да растураат магии

ДВЕ ЖЕНИ ИЗМАМЕНИ - им одзеле златен накит лажејќи ги дека знаат да гатаат и да растураат магии