04 Август, 2020
0.0384

Пендаровски и се улижува на Германија: Претседателот бомбардиран со остра реторика и од српскиот колега Вучиќ

Објавено во: Македонија, Балкан 16 Мај, 2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, изјавата на претседателот Стево Пендаровски која се однесува на корекција на границите меѓу Србија и Косово, ја оцени како „обид за улижување на Германија“.

-Ги разбирам сите кои вака постапуваат, но Србија никогаш нема да го признае Косово. Позицијата на Србија не е лесна, но Пендаровски само ја повторува изјавата на Хајко Мас, германскиот шеф на дипломатијата, изјави претседателот Вучиќ.

- Единствено што го замолив Пендаровски на инаугурацијата: Сите односи ни се добри, економските, трговските, македонскиот и српскиот народ се исклучително блиски, така му реков и како Бог го замолив со зборовите: Веќе направивте нешто што многу земји поинаку би го протолкувале. Гледајте за тие теми да не зборувате, тоа не е ваша работа, а кога тоа го правите, размислете дека постојат и други кои размислуваат сосема поинаку. Се разбира, постапено е сосема спротивно на тоа што зборувавме. Сосема спротивно и на мојата молба, тие прават се само за да се истакнат во нивното „улижување“ на Германија по кој знае кој пат. Разбирам дека тоа е така, бидејќи ако некој е доминантен тоа е секако Германија, и многумина од регионот постапуваат така. Но, јас нема да се додворувам ниту на сопствениот народ, а посебно не на претставнивците на другите народи. Кога тие говорат дека ја разбираат Србија и луѓето во Србија, кога кажуваат дека нема територијални промени, да знаете дека лажат. Во превод и Лајчак и Мас и Пендаровски, ќе соберат така уште тројца-четворица, и целта е Србија да го признае Косово. Се разбира, ние нема да го направиме тоа, изјави денеска Вучиќ.


Можеби ќе ве интересира

ШКОЛИТЕ СО МНОГУ ДЕЦА ВО КОМБИНИРАНА НАСТАВА, ОСТАНАТИТЕ РЕДОВНО ВО ШКОЛО: Конечно ќе се утврди како ќе почне учебната година

ШКОЛИТЕ СО МНОГУ ДЕЦА ВО КОМБИНИРАНА НАСТАВА, ОСТАНАТИТЕ РЕДОВНО ВО ШКОЛО: Конечно ќе се утврди како ќе почне учебната година

ДЕНЕСКА ПРВА СЕДНИЦА НА НОВИТЕ ПРАТЕНИЦИ - почнуваат разговорите за владино мнозинство

ДЕНЕСКА ПРВА СЕДНИЦА НА НОВИТЕ ПРАТЕНИЦИ - почнуваат разговорите за владино мнозинство

ЗАИГРАА КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА ЖУРКИТЕ НА ПЛАЖИТЕ - ќе ја „букнат“ ли короната, ќе се знае за неколку дена

ЗАИГРАА КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА ЖУРКИТЕ НА ПЛАЖИТЕ - ќе ја „букнат“ ли короната, ќе се знае за неколку дена

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Кривични за забавите во Охрид,

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Кривични за забавите во Охрид,

Потрагата по исчезнатото момче во Преспанското езеро запрена поради ветер и бранови

Потрагата по исчезнатото момче во Преспанското езеро запрена поради ветер и бранови

Три нови заразени со коронавирусот во Берово

Три нови заразени со коронавирусот во Берово

Пограничен инцидент се случи во Охридското езеро, известени се и албанските органи

Пограничен инцидент се случи во Охридското езеро, известени се и албанските органи

Уште не е пронајдено момчето кое се изгуби во Преспанското езеро

Уште не е пронајдено момчето кое се изгуби во Преспанското езеро

За продолжениот викенд имало повеќе тепачки низ државата

За продолжениот викенд имало повеќе тепачки низ државата