27 Октомври, 2020
0.0250

Пендаровски: Ќе се скенираат операторите кои набавуваат чувствителни технологии

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Македонскиот претседател Стево Пендаровски по првата седница на Советот за безбедност по формирањето на новата Влада, рече дека на втората точка од дневниот ред било заклучено дека ќе се проверат сите оператори кои набавуваат чувствителна  технолошка опрема за државата, согласно НАТО-обврските. Ќе се провери нивната сопственост и дали нивните вредности се на иста фреквенција со вредностите на Алијансата, каде што Македонија членува официјално од март.

- Под втората точка зборувавме за безбедносните импликации со воведувањето на 5Г-мрежата кај нас. Сега како членка на НАТО сме обврзани да ги следиме стриктно сите безбедносни протоколи на Алијансата и тоа како во однос на безбедносниот бекграунд на лицата кои работат на чувствителни места во државниот апарат, така и во однос на воведувањето на дигитални технологии и корпорациите како нивни носители, кои имаат цели и вредности кои се некомпатибилни со целите и вредносните на западната алијанса. Беше заклучено дека Владата и другите надлежни институции во овој домен треба достојно да ги почитуваат правилата на организацијата, каде сме веќе членка со сите права, обврски и одговорности, рече шефот на државата.

Пендаровски рече дека Министерството за надворешни работи ќе подготвува меморандум за разбирање, слично како обврските кои ги имале другите НАТО-членки од регионот, во кој ќе се наведе сопственичката структура на компаниите и колку нивната работа е компатибилна со целите и вредностите на НАТО.

- Нашиот Телеком пред неколку месеци беше во фаза на подготовка на оператор-провајдер на тој тип на услуги, но јасно е дека сите оператори во оваа сфера треба да водат сметка што се наши национални интереси и државни обврски. Ние од март наваму имаме посебен статус, каде што е вклучена и набавката на чувствителни технологии кои ќе ги користиме, додаде Пендаровски.

Тој додаде дека за тоа ќе треба да се променат, како што вели, цела серија на закон, и додаде дека тие кои нема да ги исполнат НАТО-критериумите, нема да може да учествуваат во јавните набавки.

- Ќе има принципи за тоа кој може и кој не може да набавува одредена технологија во нашата држава, рече Пендаровски.

Можеби ќе ве интересира

Само за една недела во Македонија има 3.410 позитивни на ковид, 84 пациенти починаа, најмногу на возраст од 30 до 39 години

Само за една недела во Македонија има 3.410 позитивни на ковид, 84 пациенти починаа, најмногу на возраст од 30 до 39 години

ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ СЕ ПРОСТИ ОД СВОЈОТ КОЛЕГА - шокиран сум што силен и здрав млад човек пшочина од ковид

ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ СЕ ПРОСТИ ОД СВОЈОТ КОЛЕГА - шокиран сум што силен и здрав млад човек пшочина од ковид

(ВИДЕО) Петре Шилегов се караше со пожарникарите пред новинари: Ако си одите, ќе примиме други!

(ВИДЕО) Петре Шилегов се караше со пожарникарите пред новинари: Ако си одите, ќе примиме други!

Последен ден како пратеници, координаторот ги испрати Лукаревска и Зекири

Последен ден како пратеници, координаторот ги испрати Лукаревска и Зекири

РЕШЕНИЕ НЕ СЕ НАЈДЕ: Операторите ги гасат сите странски и домашни програми

РЕШЕНИЕ НЕ СЕ НАЈДЕ: Операторите ги гасат сите странски и домашни програми

Мила Царовска: Актуелниот модел на настава останува до крајот на учебната година

Мила Царовска: Актуелниот модел на настава останува до крајот на учебната година

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Заев ќе прави ПЦР тест иако немал директен контакт со Спасовски

Заев ќе прави ПЦР тест иако немал директен контакт со Спасовски

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите