18 Ноември, 2019
0.0262

Пендаровски: Македонија е на сам праг за влез во НАТО

Објавено во: Македонија 20 Јуни, 2019

Шефот на државата Стево Пендаровски очекува на крајот од оваа година или најдоцна до првиот месец од следната година земјава да биде рамноправна членка на НАТО.

„ За разлика од многумина кои мислат дека станува збор само за организација што се грижи за безбедноста и без какви било последици во останатите области, јас не се согласувам. Не постои ниту една држава во светот која има добра економија, која не е асоцирана во поголемите организации од овој тип, особено не во Европа. Со влезот во НАТО ќе бидеме и 100 % заштитени од конфликти, а познавачите знаат дека доколку нема конфликти економскиот бизнис ќе се одвива нормално, бидејќи и при најмал конфликт прво засегнат е бизнисот“, потенцираше Претседателот.

Претседателот на својата прва средба со членови на Стопанската комора на Македонија истакна дека ЕУ ги засилува критериумите од година во година за пристап кон Унијата, односно после секоја ново примена членка наредната поминува построги критеримуи за влез.

„Без бизнис заедницата нема да има успешни преговори со Европа, таа треба целосно да се вклучи во претстојниот преговарачки процес“, смета Шефот на државата.

Според Пендаровски повеќе од половина членки на Алијансата ги потпишаа ратификациите за членство на земјата во НАТО, и бидејќи е останат само техничкиот дел од процесот очекува истиот да продолжи да се одвива нормално, да нема никаков застој, односно да нема политички проблеми.

Претседателот Стево Пендаровски на својата прва средба со стопанственици потенцираше дека за секоја тема, проблематика, состојба во државата како шеф на државата ќе има секогаш свое видување, мислење, разговори, насоки.

Пендаровски потенцираше дека бизнис заедницата е многу битен сегмент во државата, и затоа ќе ги слуша барањата на компаниите и онаму кадешто може да делува ќе дејствува  и помогне, но сепак ингеренциите на Претседателот се ограничени и дел од нив се одвиваат по закон.


Можеби ќе ве интересира

Се запали просторија во Лешочкиот манастирски комплекс

Се запали просторија во Лешочкиот манастирски комплекс

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев вети 50 отсто места за жените на листите, Мицкоски порача дека ќе ги засукаат ракавите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев вети 50 отсто места за жените на листите, Мицкоски порача дека ќе ги засукаат ракавите

Ременски се жалела во внатрешна контрола за претресот во нејзиниот дом

Ременски се жалела во внатрешна контрола за претресот во нејзиниот дом

Заев вети 50-50 застапеност на жените на листите за следните избори

Заев вети 50-50 застапеност на жените на листите за следните избори

Земјотрес почувствуван во Битола

Земјотрес почувствуван во Битола

Мицкоски: Има да се засукаат ракавите и да се работи деноноќно

Мицкоски: Има да се засукаат ракавите и да се работи деноноќно

Самоиловска Цветанова: Што е разликата помеѓу концептот на Голема Албанија, Голема Србија и грчкиот слоган „Macedonia the GReat“?

Самоиловска Цветанова: Што е разликата помеѓу концептот на Голема Албанија, Голема Србија и грчкиот слоган „Macedonia the GReat“?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА „ЛЕ МОНД“: Направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата

ПЕНДАРОВСКИ ЗА „ЛЕ МОНД“: Направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Има магла по котлините

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Има магла по котлините