22 Ноември, 2019
0.0204

Пендаровски не верува дека ќе го убеди Макрон за датумот?

Објавено во: Македонија 08 Ноември, 2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски вели дека илузорно е да се очекува дека претседател на толку мала држава како нашата може да го убеди францускиот претседател за три недели да го смени ставот и да даде датум за старт на преговорите на земјата со унијата.

Пендаровски вели добро е што се отвара можност да бидат соочени аргументите, а тврди новата методологија каква и да е не треба да ја обесхрабри земјата на патот кон нејзините евроинтеграции.

Неколку дена има до средбата на Пендаровски со францускиот претседател, Емануел Макрон. 

Премиерот Зоран Заев беше среќен затоа што ќе се одржи таа средба во Париз. 

По неуспехот во Брисел кога Македонија не доби датум за преговори поради ветото од Франција, Заев кажа дека три - четири месеци се обидувале да договорат средба со францускиот претседател, но не успеале. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ПОЛИЦИСКА ВИЗИТА КАЈ ЈАНЕВА - проверка во станот на нејзиниот син

(ФОТО) ПОЛИЦИСКА ВИЗИТА КАЈ ЈАНЕВА - проверка во станот на нејзиниот син

(ФОТО) Фотографија од Катица Јанева во куќен притвор

(ФОТО) Фотографија од Катица Јанева во куќен притвор

КАКВИ ЛУЃЕ НИ ГИ ЧУВААТ ДЕЦАТА: Има или нема притвор за агресивната дадилка

КАКВИ ЛУЃЕ НИ ГИ ЧУВААТ ДЕЦАТА: Има или нема притвор за агресивната дадилка

ВАЛКАНИ ГРАДОВИ: Колку казни се изречени за прекршување на Законот за јавна чистота?

ВАЛКАНИ ГРАДОВИ: Колку казни се изречени за прекршување на Законот за јавна чистота?

Еве зошто за Јанева беше одобрен куќен притвор

Еве зошто за Јанева беше одобрен куќен притвор

ФОКУС НА ДЕНОТ: Дадилката која тепаше дете доби притвор, Борисов бара да запре антибугарската реторика

ФОКУС НА ДЕНОТ: Дадилката која тепаше дете доби притвор, Борисов бара да запре антибугарската реторика

Приведена е дадилката која во игротека удираше шлаканици на дете

Приведена е дадилката која во игротека удираше шлаканици на дете

ЗАЕВ Е ЛАУРЕАТОТ: Во Сараево ќе му ја врачат наградата „Иса-бег Исхаковиќ 2019“

ЗАЕВ Е ЛАУРЕАТОТ: Во Сараево ќе му ја врачат наградата „Иса-бег Исхаковиќ 2019“

Обид за силување во касарната во Куманово

Обид за силување во касарната во Куманово