04 Август, 2020
0.0254

ПЕНДАРОВСКИ НЕКА МОЛЧИ НА ЈАЗИКОТ КОЈ НИКОЈ ОСВЕН СРБИЈА НЕ ГО ПРИЗНАВА: Вулин остро му порача

Објавено во: Економија, Балкан 16 Мај, 2020

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин жестоко му одговори на претседателот Стево Пендаровски, на неговото противење на идејата за корекција на границите меѓу Белград и Приштина. Имено, Пендаровски смета дека тоа би имало штетни последици на регионот и дека би се загорзил целиот напредок кој е остварен во последните 20 години.

-Пендаровски во Македонија малку кој го прашува за што било, а уште помалку е важно што тој мисли за прашањата поврзани со соседните држави. Како Србија ќе ги решава проблемите на Косово и Метохија, одлучува Србија, а Пендаровски ниту некој ќе го праша, ниту пак ќе бара негово мислење, истакна Вулин.

Српскиот министер за одбрана осторо му порача на Пендаровски дека слободно може да молчи на јазикот кој никој освен Србија не го признава.

-На останатите јазици може уште погласно да молчи, никој нему го бара, ниту пак го прифаќа неговото мислење, жестоко одговара Вулин. 


Можеби ќе ве интересира

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Лукаревска: Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата ги исплатиле платите

Лукаревска: Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата ги исплатиле платите

Се плашат од инфлација и купуваат злато

Се плашат од инфлација и купуваат злато

ПОРАСНАЛ ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Koлкав е во однос на БДП?

ПОРАСНАЛ ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Koлкав е во однос на БДП?