29 Март, 2023
0.0244

Пендиков излезе од болница по претепувањето во Охрид

Објавено во: Македонија 06 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, кој беше претепан во Охрид, денеска е отпуштен од Воено-медицинската академија во Софија, соопшти болницата. Неговото лекување продолжува во амбулантски услови.

Пендиков беше нападнат на 19 јануари 2023 година во Охрид. На 20 јануари со владиниот авион „Фалкон“ одМакедонија во Бугарија беше пренесен и примен на лекување на Медицинската академија. Кога Пендиков биеше примен во болница, лекарите констатирале бројни повреди на лицето и телото, полифрагментна фрактура на долната вилица, соопшти тогаш Министерството за одбрана.

Пендиков беше опериран од тим на Академијата за медицински науки, предводен од д-р Атанаска Чешмеџиева, раководител на Клиниката за орална хирургија, јавува БТА.


Можеби ќе ве интересира

Утре ќе се гласа за предлогот Владата времено да ја превземе Универзална сала

Утре ќе се гласа за предлогот Владата времено да ја превземе Универзална сала

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Кривична пријава за одгледувач на канабис за медицински цели од Гевгелија

Кривична пријава за одгледувач на канабис за медицински цели од Гевгелија

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Битолското обвинителство повикува лица на разговор, се чекаат извештаите за смртта на Јана

Битолското обвинителство повикува лица на разговор, се чекаат извештаите за смртта на Јана

Синот на Талат Џафери стана обвинител со диплома

Синот на Талат Џафери стана обвинител со диплома

Седница на Влада: Секој полицаец со поголема плата за 3.000 денари

Седница на Влада: Секој полицаец со поголема плата за 3.000 денари

Пендаровски бара да не се брза со Законот за игри на среќа

Пендаровски бара да не се брза со Законот за игри на среќа