04 Декември, 2021
0.0217

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2021


Дезинфекција на раце, носење маска и дистанца ќе биде задолжително да се почитува и од гласачите и од членовите на општинските изборни совети. Протоколите за спречување на ширење на вирусот предвидуваат гласањето да се врши со пенкало, и истото да се дезинфицира по употреба на секој гласач. 

„ Препораките се пенкалото да се дезинфицира по секое гласање. Маските стигнаа до нашиот изборен материјал и средства за дезинфекција. Мислам дека до утре сите ќе бидат поднесени до почетокот на гласањето. Што се однесува до носењето ракавици, ДИК ќе одлучи дали треба или не “, рече Оливер Бушлетиќ, одговорен на избирачкото место 2849 - Општина Центар.

Во врска со употребата на отпечаток од прст, гласачите мора да го дезинфицираат прстот пред да го стават во уредот за скенирање отпечатоци, додека уредот нема да се дезинфицира од причини на безбедност од технички аспекти.

„Апаратот не смее да се дезинфицира за да не предизвика технички проблеми, оштетувања, бидејќи значи прекин на гласачкиот процес “, потврди Бушлетиќ.

Ддезинфекцијата на училниците беше процес што се спроведе синоќа. Во меѓувреме, по завршувањето на изборниот процес, училишните простории ќе треба да бидат дезинфицирани од општините за да биде безбеден наставниот процес.

Општинските изборни комисии денеска ги направија последните подготовки за одржување локални избори в недела, вклучително и имплементација на протоколи против коронавирусот.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Тажен ден за Македонија, донесени се телата на 45-те загинати во автобуската несреќа во Бугарија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Тажен ден за Македонија, донесени се телата на 45-те загинати во автобуската несреќа во Бугарија

Се очекува студ и снег наредните денови

Се очекува студ и снег наредните денови

Мицкоски стравува дека Заев ќе потпише нов штетен договор со Бугарија

Мицкоски стравува дека Заев ќе потпише нов штетен договор со Бугарија

МИЛЕ ЗЕЧЕВИЌ НЕ СЕ КАНДИДИРА ЗА ЛИДЕР НА СДСМ - ова не значи дека ќе останам настрана од клучните процеси за мојата партија

МИЛЕ ЗЕЧЕВИЌ НЕ СЕ КАНДИДИРА ЗА ЛИДЕР НА СДСМ - ова не значи дека ќе останам настрана од клучните процеси за мојата партија

Отишла во Турција да купи чеиз и не се вратила

Отишла во Турција да купи чеиз и не се вратила

Кај нас 79 отсто од починатите се невакцинирани, соопшти Министерството за здравство

Кај нас 79 отсто од починатите се невакцинирани, соопшти Министерството за здравство

Наместо да седи во изолација, отишол во обложувалница каде со нож го нападнал вработениот

Наместо да седи во изолација, отишол во обложувалница каде со нож го нападнал вработениот

(ГАЛЕРИЈА) Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

(ГАЛЕРИЈА) Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

НАЈНОВА КОВИД СТАТИСТИКА: Новозаразени со ковид 342 лица, починаа 7 пациенти

НАЈНОВА КОВИД СТАТИСТИКА: Новозаразени со ковид 342 лица, починаа 7 пациенти