20 Февруари, 2020
0.0167

ПЕНТАГОН ОБЈАВИ: Бројот на повредени во нападите на базите во Ирак бил поголем

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2020

Обелоденето е колку војници беа повредени при нападите на американските воени бази во Ирак минатиот месец. 

Бројот на повредени војници во иранскиот напад врз воена база во Ирак на почетокот од јануари се искачи на 109, или 45 повеќе од бројот пријавен кон крајот на јануари, објави денеска Пентагон.

Од 109 војници кои добиле благ потрес на мозокот, 76 или 70 проценти се вратиле на должноста, информираше Министерството за одбрана на САД во извештајот објавен вчера.

Техеран истрела ракети кон две бази во кои биле сместени 5.200 американски војници во Ирак, ноќта на 7-8 јануари. 

Ова беше одговор за убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани кое се случи на почетокот на 2020 година. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран

ПОНУДА ЗА СЕМЕЈНИ ЛУЃЕ: Италијанско гратче две години ќе ги субвенционира со кирија

ПОНУДА ЗА СЕМЕЈНИ ЛУЃЕ: Италијанско гратче две години ќе ги субвенционира со кирија

(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Ова е руски автомобил кој сообраќа без возач

(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Ова е руски автомобил кој сообраќа без возач

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите