26 Октомври, 2020
0.0401

Пензионирањето на 64 и 62 години нема да биде задолжително за приватниот сектор

Објавено во: Економија 20 Септември, 2020

Задолжителното пензионирање на работниците на 64 години кај мажите и 62 години кај жените нема да важи за приватниот, туку само за јавниот сектор, најави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

- Тоа е закон кој што ќе ги вклучува сите вработени во јавниот сектор и ќе остава можност и за исклучук во реалниот сектор, каде работникот и работодавачот со заемен интерес би се договориле за продолжување на работниот век, одговори Шахпаска на новинарско прашање.

Министерката ги најавиј законските измени за пензионирање кои влегуваат во законска процедура, според кои работниците кои наполниле 64, односно 62 години, задолжително ќе одат во пензија.

Шахпаска рече дека ова нема да важи за здравствените работници и соработници, како и најверојатно за универзитетските професори.

Можеби ќе ве интересира

Битиќи: Ќе биде потребен и нов пакет мерки за помош, го креираме буџетот за догодина

Битиќи: Ќе биде потребен и нов пакет мерки за помош, го креираме буџетот за догодина

Владата ќе им помага на 48 компании кои ќе инвестираат, очекува нови работни места

Владата ќе им помага на 48 компании кои ќе инвестираат, очекува нови работни места

Владата најавува царински мерки за странските извозни компании

Владата најавува царински мерки за странските извозни компании

Битиќи: Ангажманот на советниците и нивните плати се нужни во моментов

Битиќи: Ангажманот на советниците и нивните плати се нужни во моментов

Најголем пад на економијата во еврозоната по Втората светска војна

Најголем пад на економијата во еврозоната по Втората светска војна

Која метална индустрија го има лекот за короната?

Која метална индустрија го има лекот за короната?

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Владата ги објави платите на вработените и советниците во кабинетот на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Владата ги објави платите на вработените и советниците во кабинетот на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Студија на почетокот од грејната сезона: Две третини од Македонците се уште се греат на дрва

Студија на почетокот од грејната сезона: Две третини од Македонците се уште се греат на дрва