26 Септември, 2022
0.0395

Пет членови на Азовстал под заштита на Ердоган до крајот на војната: ослободени 215 Украинци

Објавено во: Свет 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Од руско заробеништво вративме 215 луѓе, бранители на челичарницата Азовстал и градот Мариупол, воини на Азов, припадници на Националната гарда, маринци, граничари, полицајци, припадници на територијалната одбрана и луѓе од Службата за безбедност. Сега се безбедни, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот Твитер профил.

Според нашите договори со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, додаде тој, петте ослободени команданти на Азов ќе бидат под лична заштита на Ердоган во Турција до крајот на војната.

„Тие ќе можат да ги видат своите семејства. Искрено му благодарам на претседателот Ердоган за неговата водечка улога во ослободувањето на нашиот народ“.

Од руско заробеништво беа ослободени и 10 странски државјани (пет Британци, двајца државјани на САД, државјани на Мароко, Шведска и Хрватска) во знак на благодарност за помошта на нашата земја.

„Тие ќе се вратат дома со посредство на Саудиска Арабија.Навистина сум им благодарен на сите што придонесоа“, рече Зеленски.


Зеленски рече дека најтешките преговори биле околу ослободувањето на петте високи украински команданти, меѓу кои и потполковникот Денис Прокопенко, командант на баталјонот Азов, неговиот заменик Свјатослав Паламар и Серхи Волински, командант на 36-та поморска бригада.

Тројцата беа водачи на отпорот во Мариупол и сега, како и другите двајца кои не се именувани, ќе останат во Турција до крајот на војната, рече Зеленски.

Како дел од договорот, Украина врати 55 Руси и промосковски Украинци, вклучувајќи го и Виктор Медведчук, лидерот на забранетата проруска партија обвинета за предавство и кум на Владимир Путин.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување