18 Февруари, 2020
0.0245

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ

Објавено во: Балкан 16 Август, 2019

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ

Србија следната недела ќе го објави името на земјата што ја повлече или суспендираше својата позиција за признавање на Косово, оваа држава ќе биде 15-та земја по ред, објави српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Дачиќ не прецизираше за која земја станува збор, но изјави дека во договор со државниот врв е решено да ја објави следната недела.

„Не сакавме да се чини како да се занимаваме со Квинт“, рече Дачиќ, потсетувајќи се на неодамнешното барање на петте водечки западни земји за Србија да престане со својата кампања за повлекување на признавањето на Косово, пренеуваат медиумите од регионот.

Дачиќ додаде дека земјата, која сè уште не е именувана, веќе испратила белешка до Приштина за нејзината позиција и дека Србија нема да престане со својата дипломатска кампања.

„Ние не ја запираме таа политика. Овие земји сега се преиспитуваат самите себе. Не можеме да им кажеме сега: откажете се од сето тоа, тоа би било несериозно“, рече Дачиќ. Според него, во овој момент помалку од 100 држави ја признаваат независноста на Косово.


Можеби ќе ве интересира

Србија донираше два милиони евра за Албанија

Србија донираше два милиони евра за Албанија

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот близу Карпатос

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот близу Карпатос

ДОМОВИТЕ УШТЕ НЕ ИМ СЕ ИЗГРАДЕНИ: Повеќе од 10.000 Албанци се во шатори

ДОМОВИТЕ УШТЕ НЕ ИМ СЕ ИЗГРАДЕНИ: Повеќе од 10.000 Албанци се во шатори

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

СОФИЈА ЌЕ КАЗНУВА: Возилата кои загадуваат ќе бидат исклучувани од сообраќај

СОФИЈА ЌЕ КАЗНУВА: Возилата кои загадуваат ќе бидат исклучувани од сообраќај