06 Февруари, 2023
0.0287

ПИСМО БОМБА СТИГНАЛО И ВО КАБИНЕТОТ НА САНЧЕЗ - шпанското Министерство за внатрешни работи го потврди инцидентот

Објавено во: Свет 01 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Канцеларијата на шпанскиот премиер Педро Санчез на 24 ноември примила писмо со експлозивна направа слична на онаа испратена до украинската амбасада, во шпанската фабрика за оружје и воздухопловната база, соопшти денеска шпанското Министерство за внатрешни работи.

Преку соопштение наведуваат дека „плико со пиротехнички материјал“ адресирано до „премиерот Педро Санчез“ е „откриено и неутрализирано на 24 ноември“ и дека за тоа се погрижило обезбедувањето на премиерот.

Нивоата на безбедност во јавните и дипломатските згради ќе бидат подигнати откако четири писма со бомби беа испратени на адреси низ целата земја, додаде Министерството.

За потсетување, денеска беше потврдено дека третата експлозивна направа за два дена сокриена во пакет била испратена во базата на шпанското воздухопловство во Торехон де Ардоз, во близина на Мадрид, главниот град на Шпанија.

Вчера во таа земја беа откриени две бомби. Едниот бил испратен во украинската амбасада во Мадрид, а другиот во компанија која произведува оружје на северот на земјата, соопшти шпанската полиција. Првата бомба експлодирала и нанела полесни повреди на еден украински службеник.

Полицијата ја истражува поврзаноста на бомбите, истата е-маил адреса на ковертите

За потсетување, доцна синоќа полицијата потврди дека истражува можна поврзаност меѓу две писма со бомби испратени до украинскиот амбасадор во Мадрид и шпанска компанија за оружје која произведува ракетни фрлачи и ги донира на Киев. Како што пренесува Sky News, се верува дека првите два инциденти се поврзани бидејќи на двата плика со бомбите била напишана иста адреса на е-пошта.

Во првиот инцидент, вработен во украинската амбасада во Мадрид беше повреден кога отвори писмо адресирано до амбасадорот, поради што Киев нареди зголемени безбедносни мерки во сите свои амбасади во странство.

Украина итно ја зголемува безбедноста во амбасадите

Неколку часа подоцна, компанија за производство на оружје во Сарагоса, североисточна Шпанија, добила сличен пакет, потврди полицијата. По првиот инцидент, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба им нареди на сите украински амбасади во странство „итно“ да ја зголемат безбедноста и ја повика Шпанија да започне истрага за нападот, изјави портпаролот на Министерството.

Шпанскиот висок суд отвори истрага за нападот како можен случај на тероризам, според судски извори.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАЃААТ ЗГРАДИ ПРИ ТВ ПРЕНОС ВО ЖИВО: Повеќе 1.200 загинати, најмногу во Турција и во Сирија

(ВИДЕО) ПАЃААТ ЗГРАДИ ПРИ ТВ ПРЕНОС ВО ЖИВО: Повеќе 1.200 загинати, најмногу во Турција и во Сирија

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови