05 Февруари, 2023
0.0232

ПЛАН ЗА БЕГСТВО НА ПУТИН ВО СЛУЧАЈ ПОРАЗ: Ова е проектот „Ноевата арка“ - две земји меѓу главните опции

Објавено во: Свет 08 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин има план за бегство во случај Русија да ја загуби војната што ја започна во Украина во февруари, изјави во средата поранешен пишувач на говори на шефот на Кремљ, пишува „Newsweek„, а објави Република.рс.

Абас Гаљамов, поранешен говорник на Путин и политички аналитичар, рече дека доверлив извор му кажал дека Кремљ развива резервен план за потенцијален пораз во Украина од пролетта, кој вклучува Путин и неговото највисоко раководство да избегаат во Венецуела. .

„Обично не раскажувам инсајдерски приказни, но денес ќе направам исклучок. Прво, премногу му верувам на изворот, а второ, информациите се многу сочни“, напиша Гаљамов на својот канал Телеграм.

Според Гаљамов, кој сега живее во егзил, проектот неофицијално бил наречен „Ноева арка“. Аргентина и Венецуела, наводно, се меѓу главните опции за бегство на Путин, но Кина е разгледана во раните фази на преговорите.

„Како што имплицира името Ноевата арка, станува збор за наоѓање нови земји во кои можете да одите во случај да ви стане целосно непријатно во вашата татковина“, напиша Гаљамов.

„Околината на лидерот не исклучува дека тој ќе ја изгуби војната, ќе ја изгуби власта и ќе мора итно да се евакуира некаде“.

Гаљамов, кој живее во егзил во Израел од 2018 година, рече дека извор му рекол дека Јуриј Курилин, потпретседател и шеф на кабинет во руската енергетска компанија Роснефт, е „човекот на теренот“ кој ги подготвува сите аранжмани за потенцијална евакуација до Венецуела.

Република.рс

Можеби ќе ве интересира

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле