24 Мај, 2019
0.0211

Планирал ли Иванов навистина да прогласи воена состојба за 27 април?

Објавено во: Македонија 07 Декември, 2018

Шефот на државата ниту планирал ниту пак некогаш помислувал да прогласи воена состојба на крвавиот четврток.

Ова станува јасно и се посочува во последното соопштение од кабинетот на Ѓорѓе Иванов.

Од таму отфрлаат било каква вмешаност за денот кој ќе остане врежан во умовите на многумина пратеници, но и новинари кои се затекнаа во тој момент во Собранието.

Според Иванов неговото вмешување во тие настани било очаен обид за конструирање сценарио и истото е неосновано.

-Ова е уште еден во низата очајни обиди за конструирање сценарио за неосновано вмешување на Кабинетот на претседателот на Република Македонија и лично на претседателот на Република Македонија во настаните од 27 април 2017 година“ посочија од кабинетот на претседателот чиј мандат се ближи до крајот.

Судењето за случувањата во Собранието на 27 април минатата година ќе продолжи в понеделник на 10 декември.

Можеби ќе ве интересира

Експлодира боца во „убавица“ во Карпош 4, сопственикот на станот на тереса на 16 кат чекал помош од пожарникарите

Експлодира боца во „убавица“ во Карпош 4, сопственикот на станот на тереса на 16 кат чекал помош од пожарникарите

Талат Џафери: Светите браќа оставија капитално дело

Талат Џафери: Светите браќа оставија капитално дело

(ФОТО) Возило се запали на бензинска станица на „Макпетрол“

(ФОТО) Возило се запали на бензинска станица на „Макпетрол“

Стево Пендаровски го отстапи претседателското столче

Стево Пендаровски го отстапи претседателското столче

Конгресот го изгласа новиот амбасадор на САД во Скопје

Конгресот го изгласа новиот амбасадор на САД во Скопје

Кои биле и како дејствувале светите браќа Кирил и Методиј

Кои биле и како дејствувале светите браќа Кирил и Методиј

Празничниот продолжен викенд ни носи ваква временска прогноза

Празничниот продолжен викенд ни носи ваква временска прогноза

На кој начин инфраструктурно ќе се поврзат Македонија и Црна Гора?

На кој начин инфраструктурно ќе се поврзат Македонија и Црна Гора?

Продолжува ширењето на морбили во земјава: Регистрирани нови случаи

Продолжува ширењето на морбили во земјава: Регистрирани нови случаи