10 Јули, 2020
0.0356

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

Објавено во: Балкан 25 Мај, 2020

Секој што ќе реши летово да патува во Грција на море, мора да знае дека не може да влезе во оваа земја ако има повеќе од двајца возрасни во автомобилот (возач и еден патник), се најновите здравствени регулативи на грчкото Министерство за туризам!

Единствен исклучок ќе бидат семејствата со малолетни деца, кои ќе можат да патуваат заедно. Пропишани се и строги мерки за автобуси, во кои бројот на патниците ќе се намали за 50 проценти, односно секое второ седиште ќе мора да биде празно, пишува Курир.рс.

За работите да бидат уште полоши, туристите ќе мора да носат заштитни маски за време на патувањето, а климатизација во автобусите нема да биде дозволено да се вклучи.

Според новите грчки регулативи, патниците во автобусите ќе седат сами на две места за да ја почитуваат „социјалната дистанца“.

Така, на автобусите со 50 места ќе им биде дозволено да превезуваат максимум 25 патници, додека на автобусите кои имаат горен спрат ќе им биде дозволено да превезуваат 35 наместо 70 патници.

Исто така, во автобусите е пропишано да се носат заштитни маски за време на целото патување. На вратата мора да се обезбеди дезинфекција за патниците и персоналот и се препорачува инсталирање на екраните Плексиглас за да ги задржат возачите целосно одвоени од патниците.

Според новите регулативи, на возачите на автобуси нема да им биде дозволено да ги вклучуваат климатизерите, но возилото ќе биде природно проветрено со отворање прозорци или подвижни покривки во текот на целиот пат.

Можеме само да замислиме како ќе изгледа во јули и август кога температурата ќе достигне и над 30 степени ноќе.

Ригорозните мерки ќе треба да се почитуваат и во комбиња и минибуси. Според прописите, со возила кои имаат седум места, максималниот број патници ќе биде два плус возачот!

Возилата со девет седишта ќе можат да примат уште тројца патници покрај возачот. Нема сомнение дека ваквите ограничувања на патувањето значително ќе ја зголемат цената на туристичките аранжмани за Грција.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

(ВИДЕО) СО СОЛЗАВЕЦ И ПАЛКИ ПОЛИЦИЈАТА ГИ РАСТЕРА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Повреден е лидерот на Двери

(ВИДЕО) СО СОЛЗАВЕЦ И ПАЛКИ ПОЛИЦИЈАТА ГИ РАСТЕРА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Повреден е лидерот на Двери

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

(ВИДЕО) ОД ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД: Moнах спречи полицаец да натепа демонстрант

(ВИДЕО) ОД ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД: Moнах спречи полицаец да натепа демонстрант

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите