19 Септември, 2020
0.0180

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

Објавено во: Балкан 05 Јули, 2020

Државната изборна комисија објави вечерва прелиминарни резултати, според кои владејачката партија Хрватска демократска заедница (ХДЗ) ќе освои дури 68 мандати. 

Врз основа на обработените гласови, опозициската коалиција на левиот центар Рестарт, предводна од Социјалдемократската партија (СДП) ќе има 43 мандати. Десничарското Татковинско движење е трета политичка сила во новиот состав на Парламентот и освојува 15 мандати.

Андреј Пленковиќ, лидерот на ХДЗ на неколку минути пред полноќ се заблагодари на гласачите. 

„Сакам да се заблагодарам нас ите гласачи и тие кои гласаа за нас и тие кои својот глас го дале за другите. Денеска овој резултат е голем и обврзува. Имавме тежок мандат полн со предизвици и стоиме пред уште поголеми, рече Пленковиќ.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

Турција започна со тестирање на кинеската вакцина, волонтираат претежно медицински работници

Турција започна со тестирање на кинеската вакцина, волонтираат претежно медицински работници