26 Јули, 2021
0.0202

ПЛЕНКОВИЌ ВЕРОЈАТНО БИ ВИ ГО ЗЕЛ МИКРОФОНОТ ОД РАКА И БИ ГО ИЗЕЛ - хрватскиот претседател кон новинар

Објавено во: Балкан 18 Јуни, 2021

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, кој е од различна политичк опција со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, денеска при посетата на Вуковар, имаше непријатен одговор кон новинар на N1 телевизија.

Имено, новинарот на телевизијата N1, Иван Хрстиќ, го праша претседателот дали ја прекршува одлуката на Уставниот суд со неговиот став за назначување претседател на Врховниот суд.

Повторно го узурпирате просторот и времето на другите колеги. Ова оди на вашата телевизија, која наскоро ќе биде укината, бидејќи ХДЗ не сака да го смени законот што ќе ви овозможи да емитувате. Затоа, прашајте го Пленковиќ, кој веројатно би ви го зел микрофонот од раката и би го изел“, рече Милановиќ одговарајќи на новинарското прашање. 

Извор и фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција