08 Јули, 2020
0.0289

Пленковиќ: Временска рамка за Македонија и Албанија

Објавено во: Балкан 13 Јануари, 2020

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ рече дека хрватското претседателство преку самитот во Загреб во мај за Западен Балкан ќе даде јасна европска перспектива, јасна временска рамка, како и методологија за идните преговори.

Како гостин во емисија на француската телевизија Франс 24, тој повтори дека се очекуваат предлози за одредени измени на методологијата на преговарачкиот процес и дополнителен извештај за напредок за Северна Македонија и Албанија.

Пленковиќ исто така рече дека се надева оти ова ќе доведе до политичко решение и ќе ја врати довербата на двете држави пред самитот во Загреб.

Премиерот на Хрватска рече дека Брегзит, како и повеќегодишната финансиска рамка на ЕУ, ќе бидат главните предизвици на претседателството, покрај проширувањето на унијата.

Тој рече дека ЕУ и Велика Британија треба да „покажат зрелост“ во текот на следните неколку месеци и да преговараат за клучните области за идните односи до крајот на 2020 година.


Можеби ќе ве интересира

Вучиќ го враќа полицискиот час

Вучиќ го враќа полицискиот час

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

Грција утринава ги затвори границите за Србите

Грција утринава ги затвори границите за Србите