21 Јануари, 2019
0.3276
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

ПО 10 ГОДИНИ, ИМПУЛС ПОВТОРНО ВО РАЦЕТЕ НА МЛАДИТЕ ФИЗИЧАРИ!

Објавено во: Мои пари 09 Јануари, 2019

Последниот број на списанието за популаризација на физиката ИМПУЛС, број 55, дојде до рацете на учениците во 2008 година. Потоа, поради прекинот на продажбата на списанијата од ваков вид низ училиштата, ИМПУЛС влезе во децениски сон. Сон дека некогаш пак ќе се издава и печати, со цел учениците - љубители на физиката - да можат да уживаат во неговите содржини.

По овој „сонлив“ период во кој се сменија и генерациите, оние кои некогаш биле ученици со последниот број на ИМПУЛС, сега се професори на новите читатели.

„Искрено се надеваме дека овие професори не го заборавиле ИМПУЛС и дека со љубов и задоволство ќе им го препорачаат на младите истражувачи.

Во последнава деценија се случија многу интересни настани од областа на физиката и природните науки воопшто:разни откритија, отворањето на нови универзитети, развојот на приватни вселенски програми, електричните автомобили, мегабајтите на компјутерите преминаа во гигабајти, мобилните телефони кои се користеа за зборување сега се подобри компјутери од оние во 2008 година, камерите кои имаа 1 Mp сега имаат 20 Mp.“, изјавуваат од редакцијата на Друштвото на физичарите на Република Македонија која го приготви најновиот број на списанието Импулс во издание на ПРОСВЕТНО ДЕЛО.

A oд издавачката куќа Просветно дело, пак, велат: „Новиот број на ИМПУЛС започнува со актуелни содржини од последниве години. Искрено се надеваме дека ИМПУЛС ќе доаѓа до вас двапати годишно, еднаш наесен и еднаш напролет.

Ние ќе се трудиме ова списание да има модерен изглед, да одговара на 21. век, да има содржини кои се тековни и да бидат исполнети со новости и занимливости. И во иднина ќе има рубрики кои постоеле низ годините, како написи за проширување на знаењата, избрани задачи за решавање, патувања низ историјата на физиката итн. Посебно внимание ќе се обрне на принципите за решавање задачи, со цел да се постигнат подобри резултати на натпреварите.“

Списанието ИМПУЛС може да се најде во сите книжарници на Просветно дело.

Можеби ќе ве интересира

Заврши вториот кампус експиријанс Македонија во организација на Реал Мадрид Фондација

Заврши вториот кампус експиријанс Македонија во организација на Реал Мадрид Фондација

Дефектот на ул.Јане Сандански е саниран

Дефектот на ул.Јане Сандански е саниран

Невладини организации: Поминаа два месеци од бегството на Груевски, каде е извештајот?

Невладини организации: Поминаа два месеци од бегството на Груевски, каде е извештајот?

Огромен интерес кај стартап компаниите за финансиска поддршка од ФИТР

Огромен интерес кај стартап компаниите за финансиска поддршка од ФИТР

Без вода корисници на бул.Јане Сандански

Без вода корисници на бул.Јане Сандански

НАЈГОЛЕМАТА ПРОМОЦИЈА НА КНИГА ДОСЕГА!

НАЈГОЛЕМАТА ПРОМОЦИЈА НА КНИГА ДОСЕГА!

Менаџерски синдром/Burn-out синдром– болест на модерното време!

Менаџерски синдром/Burn-out синдром– болест на модерното време!

Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на камати од инвестиции во ИПАРД програмата

Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на камати од инвестиции во ИПАРД програмата

Инцидентен уличен дефект во Капиштец

Инцидентен уличен дефект во Капиштец