22 Октомври, 2019
0.0181

По 30 години од создавањето на интернетот, неговиот творец е разочаран

Објавено во: Свет 08 Март, 2019


Пред триесет години во март, еден млад британски софтверски инженер кој работел во познатата научна лабораторија во близина на Женева, излезе со систем кој ќе споделува информации меѓу научниците и го промени човештвото.

Тим Бернерс Ли, таткото на World Wide Web, денес, сепак, предупредува дека неговиот изум е „киднапиран од разбојници" и дека тоа би можело да доведе до негово уништување.

Неговата стара канцеларија во ЦЕРН не се разликува од другите во долгата сала на главната зграда. Единствената индикација дека историјата е создадена таму е мала комеморативна плоча покрај името Бернерс-Ли.

Бернерс Ли беше надлежен за внатрешниот именик на ЦЕРН но бил животно заинтересиран да создаде начин на кок ќе им овозможи на илјадници научници од целиот свет кои соработувале со европските истражувачки лаборатории како полесно да споделуваат податоци во врска со нивната работа.

Неговата визија за "децентрализиран систем за управување со информации" наскоро се трансформира во „мрежа“ која ги поврзува компјутерите на која ќе може да му се пристапи на веб-сајт со помош на пребарувач и да може да се ажурира.

Во доцните 90-ти, Бернерс-Ли го објави првиот сервер за пребарување на мрежата. Пребарувачот исто така беше ставен во употреба на почетокот на 1991 година, прво во други истражувачки институции, а подоцна и отворен за јавноста.

Бернерс-Ли минатата година ја започна својата кампања за "зачувување на мрежата". На веб-самитот во Лисабон во ноември минатата година, тој повика на нов "веб-договор" базиран на пристап за секого и на основното право на приватност.

"Мрежата е киднапирана од расипници и тролови, кои го користат за да се манипулира со луѓе од целиот свет", предупреди Бернерс Ли во коментарот за New York Times, во декември, со предупредување на заканите со кои се соочуваат корисниците, почнувајќи од dark web, компјутерскиот криминал, лажнитe вести и кражбатa на лични податоци.

Во јануари, тој ja повика светската елита на Светскиот економски форум (ЊЕФ) во Давос да се приклучи во борбата против "поларизацијата" на онлајн дискусиите.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува