21 Ноември, 2018
0.2563
    ALK 8101    -0.01%     BESK 9200    0%     CEVI 1001    0.1%     FERS 70000    0%     KMB 5101    -1.29%

ПО БУРНИТЕ РЕАКЦИИ, УЈП СМИРУВА: Како планираат да им олеснат на пензионерите за пријавувањето?

Објавено во: Економија 14 Септември, 2018

Ако вие не дојдете кај нас, ние ќе дојдеме кај вас. Вака некако звучи кажанаото од директорката на УЈП Сања Лукаревска по бурните реакции во јавноста.

Лукаревска по бунтот на социјалните мрежи и укажувања од јавноста вели дека ќе има толеранција и дека ако некој не биде веднаш регистриран, нема да биде казнет.

„Ние доброволно  ќе направиме да дојде тука на шалтер и ние да одиме кај него преку мобилните даночни шалтери, кажа директорката на УЈП додавајќи дека оние пензионери кои не знаат да користат интернет не мора да ангажираат нотар туку може да отидат на  шалтер со лицето кое ќе го ополномоштат тоа да го направи во нивно име. 

Што се однесува пак до руралните средини, на терен ќе бидат мобилни даночни шалтери.

Аналитичарите кои ги консултираше Фактор велат дека  составувањето на првата електронска годишна пријава е ново и модерно решение, но се децидни дека тоа ќе им го „отежни животот„ на тие кои не седат пред комјутер цело време, особено на оние кои воопшто не знаат да работат. 

Децидни се дека мора да се најде и друг начин на реализација на овие измени, па предлагаат тоа да се прави во банките или дома кај пензионерите на пример.

Павле Гацов, претседател на Здружението на даночни советници вели дека даночни обврзници се и пензионери, потоа дигитално неуки, како луѓе кои се болни дури и слепи, за кои овој бирократски чин на регистрација ќе биде посебно тежок. 

Можеби ќе ве интересира

ШТО ДА РАБОТАМ КОГА ПОРАСНАМ: Професија во Македонија која носи најмногу пари

ШТО ДА РАБОТАМ КОГА ПОРАСНАМ: Професија во Македонија која носи најмногу пари

Анѓушев во проверка на пругата која по 32 години ќе воспостави редовен железнички сообраќај

Анѓушев во проверка на пругата која по 32 години ќе воспостави редовен железнички сообраќај

ГАСИФИКАЦИЈА: По која цена ќе се снабдуваат домаќинствата?

ГАСИФИКАЦИЈА: По која цена ќе се снабдуваат домаќинствата?

Скендеровски: Да не беше Владата, никој немаше да ни даде кредит

Скендеровски: Да не беше Владата, никој немаше да ни даде кредит

Трајкоска: На „Раде Кончар“ му требаат професионални менаџери, доста е од директори што се водат од лични интереси

Трајкоска: На „Раде Кончар“ му требаат професионални менаџери, доста е од директори што се водат од лични интереси

Пензионерите чекаат, УЈП на потег за електронската регистрација

Пензионерите чекаат, УЈП на потег за електронската регистрација

Колку просечни плати заработува најплатениот министер?

Колку просечни плати заработува најплатениот министер?

Синдикатот се мобилизира по најавите на Манчевски

Синдикатот се мобилизира по најавите на Манчевски

БИТКОИНОТ ГО ДОПРЕ ДНОТО: Криптовалутата се топи

БИТКОИНОТ ГО ДОПРЕ ДНОТО: Криптовалутата се топи