26 Април, 2019
0.0336

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

Објавено во: Свет 21 Март, 2019

Поради циклонот Идаи, кој ги погоди Мозамбик, Малави и Зимбабве, илјадници луѓе и понатаму се заробени, а многумина се качуваат на покривите и дрвјата за да преживеат, пренесуваат светските медиуми.

Најмалку 500 лица се исчезнати во Чиманимани, а само во Мозамбик загинаа најмалку 217 лица. Околу 3.000 лица се спасени, а 15.000 уште чекаат да пристигне помошта.

Циклон пред една седмица го погоди Мозамбик, а по исчезнатите сѐ уште се трага. Спасувачите имаат тешкотии на преживеаните да им достават вода и храна.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка