16 Јули, 2019
0.0242

ПО ДОГОВОРОТ НА ЗАЕВ И МИЦКОСКИ: Работни групи од денес ќе ги кршат копјата за СЈО

Објавено во: Македонија 18 Март, 2019

СЈО ќе биде во фокусот на работните групи кои од денеска почнуваат со пазарот околу институцијата која произлезе од Пржинскиот договор.

Работни  групи на СДСМ и на ВМРО – ДПМНЕ од денеска ќе работат на новиот  предлог закон за јавно обвинителство со кој се предвидува интегрирање на Специјалното јавно обвинителство во Јавното обвинителство.

Ова беше најавено по минатонеделната средба во Владата на премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Двете најголеми партии не се согласуваат околу кадарот на Специјалното јавно обвинителство.

ВМРО ДПМНЕ не ја сака Катица Јанева а во тој што го предлага власта е токму Јанева да остане на чело на СЈО уште една година а потоа да се избира нов шеф, а Катица да може да се реизбира повторно.

Токму законот за СЈО е темата околу која двете најголеми партии ќе ги кршат копјата .

Можеби ќе ве интересира

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Ангеловска-Бежоска на тркалезна маса со Тао Жанг од ММФ

Ангеловска-Бежоска на тркалезна маса со Тао Жанг од ММФ